Jest ustawa antysmogowa, będzie uchwała dla Małopolski. "Przyjmiemy ją do końca roku"

tvn24Nowa uchwała antysmogowa dla Krakowa będzie całkowicie zakazywać używania paliw stałych

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystąpi do sejmiku woj. małopolskiego o przyjęcie nowej uchwały zakazującej używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Władze regionu już zapowiedziały przyjęcie jej do końca tego roku.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową. Zmiany w przepisach umożliwią zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Samorządy będą mogły określić, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów.

- Ustawa ta jest dla nas bardzo ważna. Dzięki temu będziemy mogli wystąpić powtórnie do sejmiku wojewódzkiego o podjęcie kolejnej uchwały, tym razem już zgodnej z zapisami prawa po to, aby móc dalej kontynuować swoje dzieło dotyczące walki ze smogiem - powiedział dziennikarzom Majchrowski.

Poinformował, że z powodu rocznego opóźnienia we wprowadzaniu przepisów dotyczących zakazu używania paliw stałych wystąpił także do rady Krakowa o roczne wydłużenie programu pełnego dofinansowywania wymiany pieców zużywających te paliwa na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Dziękuje organizacjom

- Bardzo cieszę się z tej decyzji prezydenta. Myślę, że my też się do niej się przyczyniliśmy (...). Nie wdając się w żadne polityczne rozgrywki, przesłaliśmy do kancelarii prezydenta cały polik merytorycznych dokumentów, pokazujących konkretne potrzeby i argumentację dla podjęcia takich decyzji - dodał Majchrowski i podziękował wszystkim organizacjom pozarządowym, które wraz z miastem lobbowały za przyjęciem nowych przepisów.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreślił, że ustawa daje odpowiednie uprawnienia samorządom lokalnym i regionalnym. - My nie boimy się brać odpowiedzialności za powierzone nam działania, wydaje nam się, że właśnie na poziomie regionalnym, czy nawet lokalnym łatwiej jest osiągać konsensus i znajdować rozwiązania i będziemy oczywiście z tej ustawy korzystali - zapowiedział.

Będzie zakazywać używania paliw stałych

Według wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka, projekt nowej uchwały antysmogowej dla Krakowa zostanie przyjęty przez zarząd regionu w przyszły czwartek, po czym zostanie skierowany pod obrady sejmiku. Jego zdaniem dokument powinien zostać przyjęty do końca tego roku.

Kozak zapowiedział, że nowa uchwała antysmogowa dla Krakowa będzie, podobnie jak poprzednia, całkowicie zakazywać używania paliw stałych, w tym węgla do ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Dopuszczone ma być jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

Według władz województwa następnie uchwały antysmogowe powinny być przyjmowane dla kolejnych gmin województwa małopolskiego. Będą one łagodniejsze, niż krakowska, tzn. będzie można stosować paliwa stałe o określonej jakości do spalania w kotłach spełniających określone normy emisji. Władze województwa chcą przeznaczyć wielomilionowe kwoty ze środków unijnych i krajowych na dopłaty do wymiany przestarzałych urządzeń na nowoczesne.

- Liczymy, że około 80 tysięcy kotłów w tej perspektywie finansowej uda nam się wymienić w całym województwie, co w sposób radykalny przełoży się na poprawę jakości powietrza - poinformował marszałek Sowa.

Pierwsza uchwała unieważniona

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Uchwała przyjęta w listopadzie 2013 r. miała wejść w życie w 2018 r., tak aby mieszkańcy mieli czas na wymianę pieców. Została ona jednak zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził jej nieważność. Skargę na to orzeczenie złożył w NSA zarząd Województwa Małopolskiego oraz Krakowski Alarm Antysmogowy. Pod koniec września tego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał w wyrok WSA w Krakowie.

Autor: mmw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości