Odbudowali gniazdo, jest gotowe na powrót bocianów

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Bociany mogą wrócić do nowego gniazda (materiał z 4.02.2021)
Bociany mogą wrócić do nowego gniazda (materiał z 4.02.2021)Urząd Gminy Brzeszcze
wideo 2/5
slideshow

Energetycy odbudowali bocianie gniazdo na jednym ze słupów w Brzeszczach (Małopolska). Do rekonstrukcji wykorzystali elementy piór i gałęzi, które pozostały po starym.

Informację podał urząd gminy Brzeszcze. Bociany, które już rozpoczęły swoją długą wędrówkę do Polski, na wiosnę będą mogły zamieszkać w odnowionym gnieździe.

- Bociany znoszą materiał do budowy gniazda przez cały okres, kiedy składają jaja i wychowują młode, czyli od wczesnej wiosny do późnego lata. Konstrukcje mogą osiągać wagę kilkuset kilogramów oraz ponad metr średnicy. Stare gniazdo bocianie w Brzeszczach–Borze miało ponad 1,6 metra średnicy – poinformował brzeszczański magistrat.

Energetycy odbudowali bocianie gniazdoUrząd Gminy Brzeszcze

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nie wolno niszczyć, można usuwać

Bocian biały jest gatunkiem podlegającym ochronie prawnej. Prawo zakazuje m.in. niszczenia jego gniazd. - Dopuszczalne jest natomiast, w okresie od 16 października do końca lutego, czyli podczas nieobecności ptaków, usuwanie ich gniazd "z obiektów budowlanych i terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne". Dlatego wszelkie prace remontowe przy istniejących gniazdach należy prowadzić w okresie jesienno-zimowym – podał samorząd.

Bociany na przełomie stycznia i lutego wyruszają z żerowisk w Afryce i wracają do Europy. Pokonują nierzadko ok. 10 tys. km. Do celu docierają wiosną. Populacja bocianów białych w Polsce szacowana jest na ok. 45 tys. par. 

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Gminy Brzeszcze

Pozostałe wiadomości