Ksiądz Adam Boniecki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kapłanów; od 1964 r. dziennikarz, od 1999 r. redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", w latach 1993-99 generał Zgromadzenia Księży Marianów – świętował w piątek w Krakowie swoje 80. urodziny.
- Proszę Państwa, 25 lipca 1934 roku zaczął się w Polsce Adam Boniecki – obwieściła Joanna Szczepkowska na początku uroczystości jubileuszowej, zorganizowanej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przez przyjaciół z "Tygodnika Powszechnego". Ks. prof. Michał Heller żartobliwie wyłożył "zasadę antropiczną, jak Pan Bóg stworzył Adama", a kolejni goście, w tym znakomici krakowscy i warszawscy aktorzy, przypominali ważniejsze wydarzenia z życia kapłana.
– Dla "Tygodnika Powszechnego" ksiądz Boniecki jest wszystkim. Jest pamięcią "Tygodnika" i sprawia, że ciągłość nie zostanie przerwana – mówił Piotr Mucharski, redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".
"Niezwykły człowiek"
Na benefisie obecni byli również przyjaciele księdza. – Tyle lat znam księdza Bonieckiego i jestem wdzięczna Bogu za ten dar. Jest tak nieprawdopodobny w pamięci o przyjaciołach, znajomych. Przychodzi na wszystkie moje spektakle, prace ze studentami. Niezwykły człowiek. Jestem szczęśliwa, że miałam tą łaskę go poznać – mówiła aktorka Maja Komorowska, aktorka.
Wielu gości zasmuconych było brakiem obecności księdza w mediach. - Dla polskich mediów jest go tak mało od jakiegoś czasu. Żałujemy, że księdza Bonieckiego nie ma – powiedział Mariusz Walter, honorowy prezes grupy ITI.
Ksiądz, dziennikarz, pisarz
Adam Edward Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie jako najstarsze z pięciorga dzieci ziemiańskiej rodziny Michała Fredry-Bonieckiego i Grażyny z Łosiów. Ojciec Adama Bonieckiego w czasie okupacji należał do AK, w 1944 r. został rozstrzelany przez gestapo. 18-letni Adam wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów w Skórzcu, w 1960 r. otrzymał święcenia kapłańskie, rok później podjął studia na KUL; w 1964 r. uzyskał tam dyplom magisterski.
Od 1964 r. był związany z "Tygodnikiem Powszechnym". W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II przygotowywał polskie wydanie dziennika " L'Osservatore Romano" i został redaktorem naczelnym pisma (1979-1991). Po powrocie do "Tygodnika Powszechnego" w 1991 r. został jego asystentem kościelnym, a po śmierci Jerzego Turowicza (1999) redaktorem naczelnym (do 2011 r.).
"Tygodnik" pod jego kierownictwem, jako katolickie pismo społeczno-kulturalne, nie unikało tematów kontrowersyjnych i drażliwych: molestowania seksualnego w Kościele, tolerancji dla mniejszości seksualnych, antysemityzmu, postaw duchowieństwa czy odejścia duchownych od wiary. Niejednokrotnie bywało to powodem krytyki pisma ze strony niektórych hierarchów Kościoła. W lipcu 2011 roku otrzymał polecenie służbowe od władz zakonu, aby przeprowadził się z Krakowa do Warszawy. Ks. Boniecki podporządkował się tej decyzji.
Ks. Boniecki jest autorem niezliczonej ilości artykułów oraz wielu książek, m.in. "Vademecum Generała czyli czego nie robić i co robić, kiedy władza wpadnie ci w ręce", "Rozmów niedokończonych", "Notesu rzymskiego", "Kalendarium życia Karola Wojtyły", "Lepiej palić fajkę niż czarownice", "Zakaz palenia
Autor: mmw / Źródło: PAP, TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków