W miejscach, gdzie w ostatnich miesiącach przypadkowi znalazcy natrafili na szczątki mamutów, zostaną przeprowadzone odwierty oraz sondażowe badania. - Jeszcze w tym roku sprawdzimy, czy jest ich tam więcej - zapowiada Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Dziwny "konar" zauważyła podczas spaceru nastolatka. Znalazła go na jednej z posesji poza centrum miasta, na terenie rolniczym. - Okazało się, że to dobrze zachowany cios mamuta włochatego, a właściwie małego mamuciątka - precyzował wówczas Kulpa.
Wystawał z dna stawu, w którym z powodu suszy spadł poziom wody. Niedaleko tego miejsca, przed laty odkryto również kilka stanowisk paleolitycznych.
To nie pierwsze takie odkrycie
W lutym br., do muzeum przybył Jan Matuszek i przywiózł ze sobą pięć świeżo odkrytych kości zwierząt z epoki lodowcowej. Okazało się, że wśród nich jest kolejny, ok. 70 cm cios mamuciątka.
- Właściciel cementowni odkrył go podczas osuszania stawu na pograniczu Wodzisławia i Syryni - tłumaczył dyrektor.
Obecnie nie można określić pochodzenia szczątków, dlatego zdecydowano o wykonaniu szczegółowych badań, które potwierdzą czy należały one do mamutów czy też innych ssaków.
"To mogła być cała populacja"
Oba stawy, w których dokonano przypadkowych odkryć, oddalone są od siebie zaledwie o 1,5 km.
- Musimy sprawdzić, czy na tym terenie nie zalega więcej kości mamutów. Teren nie będzie łatwy do zbadania, bo są to głównie torfowiska, bagna i obszary zalewowe - kończy dyrektor wodzisławskiej placówki.
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim ma w swoich zbiorach różnorodne paleolityczne narzędzia wykonane z krzemienia, które znalezione zostały m.in. na okolicznych wzniesieniach. Kulpa podejrzewa, że te odkrycia mogą potwierdzać przypuszczenia, iż w epoce lodowcowej żyła tutaj większa populacja mamutów.
Są sprzed 20 tys. lat?
Mamuty miały do 4 m wysokości i ważyły do 10 ton. Były dość powszechne na stepach Europy i Azji, potem również w Ameryce Północnej. Gatunek przetrwał do końca plejstocenu. W Europie wymarł ok. 13 tys. lat temu, na Syberii prawdopodobnie ok. 10 tys. lat temu, a w Ameryce Północnej nie wcześniej niż 10,5 tys. lat temu. Był jednym z najczęściej przedstawianych zwierząt w sztuce naskalnej.
Szczątki znaleziono w Wodzisławiu Śląskim:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: msin / Źródło: TVN24 Katowice / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim