Atak Rosji na Ukrainę. W Katowicach rozdają żywność tym, którzy przyjęli uchodźców pod swój dach

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN24 Katowice
Katowice - dary dla tych, którzy pomagają uchodźcom
Katowice - dary dla tych, którzy pomagają uchodźcomTVN24
wideo 2/31
TVN24Katowice - dary dla tych, którzy pomagają uchodźcom

W 10 punktach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach rozdawana jest żywność dla rodzin, które przyjęły pod swój dach rodziny ukraińskie. Równocześnie władze miasta apelują do mieszkańców o przynoszenie darów - żywności z długim terminem przydatności, ponieważ sytuacja na Ukrainie jest coraz trudniejsza i napływ uchodźców do stolicy Śląska coraz większy.

13. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Katowicach, jak w wielu innych polskich miastach, trwa zbiórka darów dla Ukrainy..

- Zebraliśmy ponad 50 ton darów. Część chcemy przekazać rodzinom, które przyjęły pod swój dach rodziny z Ukrainy - mówi Ewa Lipka z katowickiego urzędu miasta.

Mieszkańcy Katowic są gościnni dla Ukraińców, ale - jak mówi Lipka - powoli mogą nie być w stanie zapewnić im wyżywienia. To dla nich we wszystkich 10 oddziałach terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej urządzono punkty z darami. Punkty czynne są od poniedziałku do piątku od 8 do 15.

Lista terenowych punktów pomocy społecznej w Katowicach:

TPPS nr 1 ul. Andrzeja 10, tel. 251 60 99

TPPS nr 2 ul. Warszawska 42, tel. 253 77 30

TPPS nr 3 ul. Oblatów 24 , tel. 258 07 09

TPPS nr 4 ul. Gliwicka 96, tel. 353 02 78

TPPS nr 5 ul. Dębowa 16, tel. 254 70 61

TPPS nr 6 ul. Czecha 2, tel. 209 00 23

TPPS nr 7 ul. Świdnicka 35a, tel. 252 56 35

TPPS nr 8 ul. Łętowskiego 6a, tel. 206 15 68

TPPS nr 9 ul. Krakowska 138, tel. 255 35 67

TPPS nr 10 ul. Krakowska 138, tel. 256 80 39

W punktach można odebrać gotowe pakiety żywności lub zgłosić konkretne zapotrzebowanie, na przykład na mleko, płatki czy makaron.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Najważniejszy jest długi termin przydatności darów żywnościowych

Lipka równocześnie apeluje do mieszkańców o przynoszenie darów. Podkreśla, że najważniejszy jest długi termin przydatności żywności. Przyjmowana jest żywność instant, na przykład zupki błyskawiczne, chociaż one podawane są uchodźcom na miejscu. - Dla rodzin wolelibyśmy przekazywać pełnowartościowe produkty - wyjaśnia Lipka.

W województwie śląskim zakwaterowano ponad cztery tysięcy obywateli Ukrainy. Tylko w ciągu doby miejsce do spania znajduje tam nawet 900 osób.

Jak informują władze Katowic, teraz najpotrzebniejsze są: buty, kapcie, bielizna, skarpetki, kurtki, kołdry, poduszki, pościele, kawa, herbata, dżem, gotowe dania w słoikach, konserwy, olej, mleko, pomidory w puszce, chusteczki higieniczne, proszki do prania, worki na śmieci, maszynki i rzeczy do golenia, szczotki i grzebienie do włosów, torby oraz walizki. Zbiórki przede wszystkim są prowadzone w katowickich szkołach, w godzinach 8 – 19.

Kącik dla dzieci w punkcie pomocy w KatowicachUM w Katowicach

Ukraińskim uczniom przydadzą się także farby, tornistry, piórniki i ubrania. Te rzeczy przyjmowane są w Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach.

Ukraińska nauczycielka już pracuje w szkole

Poszukiwane są także miejsca pracy dla obywateli Ukrainy. Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem proszeni są o zgłoszenie się do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach. Wystarczy wysłać e-maila na adres: ofertypracyukraina@katowice.praca.gov.pl. Wiadomość powinna zawierać: nazwę i adres firmy, stanowisko pracy, liczbę poszukiwanych osób, opis warunków pracy, dane kontaktowe i informację o ewentualnej możliwości zakwaterowania.

- Już miejsce pracy w jednej z katowickich szkół znalazła nauczycielka pochodząca z Ukrainy. Została zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela. W piątek dziecko, które wcześniej trenowało hokej na Ukrainie, zostało przyjęte przez Naprzód Janów. Staramy się pomagać, jak tylko możemy – mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/gp

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości