Wykonany z części poszycia dachowego Jasnej Góry ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej trafi do węgierskich policjantów. W ten sposób grupa częstochowian skupiona wokół Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, chce w symboliczny sposób podziękować policjantom stacjonującym w miejscowości Roszke. To tam znajduje się jedno z najbardziej obleganych przez uchodźców przejście graniczne. W przekazanie podarunku zaangażował się konsul.
Ryngraf to rodzaj medalionu pochodzący jeszcze z czasów rycerskich. – W naszej symbolice patriotycznej i wojskowej jest niezwykle ważny. To symbol zwycięstwa i obrony cywilizacji chrześcijańskiej przed islamem. Bardzo często ozdabiany był wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej – mówi Jacek Wrona, emerytowany policjant i pomysłodawca.
Tworzywo, z którego wykonany został ryngraf ma również swoją historię. – To blacha z 1905 roku, która pozostała po pożarze wieży i części bazyliki jasnogórskiego klasztoru – Jerzy Zimny, twórca ryngrafu.
Specjalna dedykacja
Specjalnie wykonany medalion trafi do węgierskich policjantów stacjonujących w miejscowości Roszke. To tam znajduje przejście graniczne, jedno z najbardziej obleganych w ostatnich tygodniach przez uchodźców próbujących dostać się na Zachód Europy.
- Chcieliśmy w ten sposób podziękować węgierskim policjantom za to robią. Chcemy by ten ryngraf przypominał naszym braciom, że jesteśmy z nimi – mówi Wrona. I dodaje, że jako emerytowany policjant zdaje sobie sprawę ile wysiłku i pracy ich to kosztowało i jak bardzo był to dla nich niespokojny czas.
Ryngraf został umieszczony w specjalnej gablocie, a następnie przekazany węgierskiemu konsulowi w Krakowie, który zaoferował, że osobiście dostarczy podarunek na granicę w Roszke.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ejas / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice | Paweł Skalski