Mężczyzna został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w związku z organizowaniem nielegalnej migracji. Kilka tygodni wcześniej do polskiego aresztu trafiła również jego matka. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Chodzi o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani, według ustaleń śledczych, wynajmowali pojazdy w różnych krajach i nielegalnie przewozili migrantów przez kraje Unii Europejskiej na terytorium Niemiec i Austrii.
Podejrzani trafili do Polski w październiku oraz w listopadzie tego roku, dzięki współpracy z Republiką Federalną Niemiec. Pozwolił na to zastosowany wobec kobiety i jej syna Europejski Nakaz Aresztowania.
Jak informuje Śląski Oddział Straży Granicznej, kobieta i mężczyzna, poza zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usłyszeli także zarzut organizowania nielegalnej migracji, z czego mieli uczynić sobie stałe źródło dochodu. Mężczyźnie dodatkowo przedstawiono m.in. zarzut przygotowania do przywozu oraz wprowadzenia do obrotu środków odurzających.
Sąd postanowił o tymczasowym areszcie dla obojga.
Przewozili, organizowali nocleg
Sprawa zaczęła się pod koniec września 2023 roku. Jak informuje Straż Graniczna, osoby zaangażowane w nielegalny proceder wyruszały z terytorium Polski do krajów zagrożonych napływem migrantów, na miejscu wynajmowali pojazd i nielegalnie przewozili migrantów na terytorium Niemiec i Austrii przez kraje Unii Europejskiej.
"Część osób koordynowała działania przestępcze poprzez zapewnianie noclegów oraz środków transportu, inni byli odpowiedzialni za przewiezienie migrantów, a jeszcze inni dostarczali informacje na temat miejsc przebywania nielegalnych migrantów. Grupa działała na terytorium Polski, Węgier, Słowacji i Niemiec, a w swojej strukturze posiadała zarówno obywateli RP jak i cudzoziemców" - czytamy w komunikacie SG.
Zarzuty w tej sprawie usłyszało już 11 osób. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.
We wrześniu 2024 roku do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom działającym w strukturach grupy. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi im od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Europejski nakaz aresztowania stanowi decyzję sądową wydaną przez państwo członkowskie Unii Europejskiej w celu aresztowania i przekazania przez inne państwo członkowskie osoby, której dotyczy wniosek, w celu przeprowadzenia postępowania karnego lub wykonania kary pozbawienia wolności bądź środka zabezpieczającego (art. 1 ust. 1 decyzji ramowej 2002/584/WSiSW). Współpraca w ramach ENA oparta jest na zasadzie wzajemnego uznawania i wykonania orzeczeń innych państw członkowskich UE.
Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej/ TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Śląski Oddział Straży Granicznej