Katowice

Ksiądz z zarzutami pedofilii trafił do aresztu. Kuria: została też wszczęta procedura kościelna

Katowice

Aktualizacja:
[object Object]
Śląsk. Ksiądz podejrzany o pedofilię trafił do aresztuTVN 24 Katowice
wideo 2/10

Pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym – m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej – został zatrzymany Waldemar C., proboszcz jednej z parafii w powiecie lublinieckim (Śląskie). "Ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy" - poinformowała Kuria Diecezjalna w Gliwicach.

Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu podejrzany został aresztowany na trzy miesiące.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek powiedział, że w ostatni czwartek przeszukano pomieszczenia mieszkalne Waldemara C. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

- Temu mężczyźnie prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze seksualnym. Jeden zarzut dotyczy dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec małoletniego w wieku poniżej 15 lat; inne dotyczą dopuszczenia się innych czynności seksualnych na skutek nadużycia stosunku zależności oraz prezentowania małoletnim poniżej 15 lat treści pornograficznych - powiedział prokurator.

Prokuratura nie ujawnia treści wyjaśnień złożonych przez księdza. Nie wiadomo, czy przyznał się do winy. Śledczy nie podają też, kto zainicjował śledztwo.

W sobotę do sądu w Lublińcu trafił wniosek o aresztowanie podejrzanego, który prokuratura motywowała grożącą podejrzanemu surową karą i obawą, że może on wpływać na zeznania świadków. Sąd Rejonowy w Lublińcu podzielił tę argumentację i zastosował ten środek zapobiegawczy.

Kuria: z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach

Do sprawy odniosła się Kuria Diecezjalna w Gliwicach, do której należy parafia księdza Waldemara C.

W komunikacie kuria pisze, że "z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem" przyjęła informację o zarzutach postawionych księdzu oraz o dochodzeniu prokuratorskim.

"Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich" - głosi komunikat. Kuria zadeklarowała wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. "Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy" - zapewniono w oświadczeniu.

Autor: mag,mjz/gp,rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości