"Po przeszczepie można normalnie żyć". Pacjenci ruszyli na rajd

Katowice

Ryszard Siarkowski | TVN 24 KatowiceRowerowy rajd osób po przeszczepach

Dziesiąty, jubileuszowy, rajd rowerowy osób po przeszczepach wyruszył w piątkowy poranek z Zabrza do Krakowa. Wyprawa pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu promuje ideę transplantacji i zdrowy styl życia.

- Promujemy w ten sposób świadome dawstwo narządów i pokazujemy, że po przeszczepie serca czy nerki można normalnie, aktywnie żyć – mówi Alicja Chachaj, wolontariuszka organizującej wyprawę Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W rajdzie bierze udział niemal trzydzieści osób. Większość z nich to ludzie młodzi, ale są były też osoby w dojrzałym wieku, a także 6-letnia Urszulka, której przeszczepiono serce, gdy miała 10 miesięcy.

Nad bezpieczeństwem uczestników wyprawy będą cały czas czuwać lekarka, pielęgniarka i rehabilitantka. Lekarz musiał też wyrazić zgodę na udział każdej z osób.

- Osoby po przeszczepach powinny być aktywne fizycznie, ale stosując się ściśle do zaleceń lekarskich – wyjaśnia Chachaj.

Ci, którzy z powodów zdrowotnych nie mogą jechać, będą witać uczestników w Krakowie.

Przez malownicze tereny

Trasa wyprawy będzie wiodła m.in. przez Dąbrowę Górniczą i Trzyciąż, gdzie dla "składaków" – jak mówią o sobie ludzie po przeszczepach – będą przygotowane atrakcje, m.in. przejażdżka konno i lot balonem. Wyprawa przejedzie też przez malowniczą Dolinę Dłubni.

W niedzielę rano rajd dotrze na rynek w Krakowie. Zaplanowano tam akcję promującą ideę transplantacje oraz aktywny tryb życia.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: NS/mz / Źródło: PAP, TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Ryszard Siarkowski