Spodek świętuje 50. urodziny. W Katowicach wystąpią Krzysztof Zalewski, Brodka, Grubson, Rojek, Hołdys

Urodziny Katowic w 2018 roku, koncert Organek i przyjaciele
Katowicki Spodek kończy 50 lat

Na 11 września władze Katowic zapowiadają świętowanie nadania praw miejskich. Głównym punktem ma być koncert. Ponieważ Spodek kończy 50 lat, polscy muzycy Brodka, Grubson, Rojek, Hołdys wykonają przeboje gwiazd, które wystąpiły w tej słynnej hali. A gościli tam: Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner czy The Cure.

Katowice świętują nadanie praw miejskich od 2018 roku. Pierwszym szefem artystycznym urodzinowego koncertu był Organek. Rok później - Abradab. Potem nastała pandemia. W tym roku miasto znowu zapowiada imprezę - tym razem pod przewodnictwem Krzysztofa Zalewskiego. Pierwsi na scenę wyjdą przedstawiciele muzyki elektronicznej - Smolik i Kev Fox, a potem wystąpią Monika Brodka, Grubson, Artur Rojek, Zbigniew Hołdys.

Koncert odbędzie się 11 września w Strefie Kultury obok hali widowiskowo-sportowej Spodek, który obchodzi 50-lecie istnienia. Dlatego polscy muzycy przygotowują swoje interpretacje przebojów gwiazd, które wystąpiły w Spodku. A grali tam: Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner, The Cure.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Urodziny Katowic w 2018 roku, koncert Organek i przyjaciele
Urodziny Katowic w 2018 roku, koncert Organek i przyjaciele
Źródło: UM Katowice

Scena w UFO, w Kosmosie jedzenie i picie

Strefa Kultury, gdzie stanie urodzinowa scena, będzie otwarta będzie od godziny 17. W wydarzeniu można uczestniczyć bezpośrednio pod sceną w przestrzeni UFO (ograniczonej do 2000 osób, zgodnie z obowiązującymi przepisami - 250 osób bez deklaracji, pozostałe osoby deklarujące gotowość okazania dokumentu potwierdzającego fakt zaszczepienia. Obowiązują bezpłatne wejściówki, których pierwsza pula trafi do dystrybucji w Centrum Informacji Turystycznej oraz w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów 6 września) oraz w przestrzeni Kosmos, gdzie działać będą punkty gastronomiczne.

Dzień później, w niedzielę w Strefie Kultury zakończą sezon motocykliści. Od 17 grać będą: 4Szmery i K-Essence, potem Leszek Winder z przyjaciółmi, na koniec gwiazda wieczoru - Sebastian Riedel i Cree.

Arvo Pärt urodził się 86 lat temu, a Stanisław Lem miałby w tym roku 100 lat

Na niedzielę Katowice przygotowały również koncert muzyki poważnej. Jako że jeden z mistrzów muzyki współczesnej, Arvo Pärt, obchodzi 11 września 86. urodziny, z repertuarem jego pieśni w kościele św. Józefa w katowickiej dzielnicy Załęże wystąpi estoński chór Collegium Musicale.

Koncert dedykowany jest katowickim seniorom. Mogą oni otrzymać bezpłatne wejściówki za pośrednictwem swoich stowarzyszeń, świetlic i uniwersytetów trzeciego wieku, a także w kasie Miasta Ogrodów (wtorek-piątek, w godzinach 10-16).

Na sam koniec urodzinowego weekendu władze Katowic zapraszają do dzielnicy Szopienice, gdzie ma byc odsłonięty mural na ścianie kamienicy przy ulicy 11 listopada 6. Uczestnicy wydarzenia uczczą w ten sposób 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, ojca science fiction w Polsce. Co ciekawe, druga część muralu powstała we Lwowie, gdzie urodził się pisarz. Obrazy powstawały równocześnie, proces twórczy można śledzić w internecie. Podczas odsłonięcia, od godziny 21, mural ożywi mapping, czyli specjalne animacje wyświetlane na ścianie.

Urodzinom miasta towarzyszyć będzie jarmark, który już się rozpoczął. Do 19 września wystawcy z różnych stron Polski będą prezentować regionalne specjały i wyroby. A 11 września na rynku odbędzie się Festiwal Organizacji Pozarządowych, którym towarzyszyć mają występy sceniczne, minikoncerty, pokazy tańca, animacje, malowanie twarzy, modelowanie balonów, puszczanie wielkich baniek mydlanych, wielkoformatowe gry plenerowe, przeróżne warsztaty - w tym z wykonywania lalek, z zakresu hortiterapii, czyli leczenia ogrodem, "zero waste", czyli jak nie marnować jedzenia, upcyclingowe, czyli jak przekształcić zużytą rzecz w coś lepszego.

Prowadzone będą ponadto konsultacje z nowych technologii dla seniorów, bezpłatne pomiary ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi, a także spotkania z dietetykiem i braffiterką.

Na festiwalu będzie można także spisać się w spisie powszechnym i zaszczepić przeciwko COVID-19. Festiwalowe miasteczko będzie działać od godziny 12 do 18.

Kazimierz Kutz i Józef Świder upamiętnieni

W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. W Galerii Artystycznej przy placu Grunwaldzkim uhonorowano już między innymi w ten sposób Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego czy Bernarda Krawczyka. W tym roku miejsce to wzbogacą popiersia reżysera Kazimierza Kutza i Józefa Świdra, wieloletniego dyrektora artystycznego Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wykonawcą dzieła rzeźbiarskiego upamiętniającego Józefa Świdra jest Tomasz Wenklar, a Kazimierza Kutza - Jacek Kiciński.

Uroczystości przy placu Grunwaldzkim zaplanowano na piątek 10 września, o godzinie 14.

Czytaj także: