Na 11 września władze Katowic zapowiadają świętowanie nadania praw miejskich. Głównym punktem ma być koncert. Ponieważ Spodek kończy 50 lat, polscy muzycy Brodka, Grubson, Rojek, Hołdys wykonają przeboje gwiazd, które wystąpiły w tej słynnej hali. A gościli tam: Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner czy The Cure.
Katowice świętują nadanie praw miejskich od 2018 roku. Pierwszym szefem artystycznym urodzinowego koncertu był Organek. Rok później - Abradab. Potem nastała pandemia. W tym roku miasto znowu zapowiada imprezę - tym razem pod przewodnictwem Krzysztofa Zalewskiego. Pierwsi na scenę wyjdą przedstawiciele muzyki elektronicznej - Smolik i Kev Fox, a potem wystąpią Monika Brodka, Grubson, Artur Rojek, Zbigniew Hołdys.
Koncert odbędzie się 11 września w Strefie Kultury obok hali widowiskowo-sportowej Spodek, który obchodzi 50-lecie istnienia. Dlatego polscy muzycy przygotowują swoje interpretacje przebojów gwiazd, które wystąpiły w Spodku. A grali tam: Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner, The Cure.
Scena w UFO, w Kosmosie jedzenie i picie
Strefa Kultury, gdzie stanie urodzinowa scena, będzie otwarta będzie od godziny 17. W wydarzeniu można uczestniczyć bezpośrednio pod sceną w przestrzeni UFO (ograniczonej do 2000 osób, zgodnie z obowiązującymi przepisami - 250 osób bez deklaracji, pozostałe osoby deklarujące gotowość okazania dokumentu potwierdzającego fakt zaszczepienia. Obowiązują bezpłatne wejściówki, których pierwsza pula trafi do dystrybucji w Centrum Informacji Turystycznej oraz w siedzibie Katowice Miasto Ogrodów 6 września) oraz w przestrzeni Kosmos, gdzie działać będą punkty gastronomiczne.
Dzień później, w niedzielę w Strefie Kultury zakończą sezon motocykliści. Od 17 grać będą: 4Szmery i K-Essence, potem Leszek Winder z przyjaciółmi, na koniec gwiazda wieczoru - Sebastian Riedel i Cree.
Arvo Pärt urodził się 86 lat temu, a Stanisław Lem miałby w tym roku 100 lat
Na niedzielę Katowice przygotowały również koncert muzyki poważnej. Jako że jeden z mistrzów muzyki współczesnej, Arvo Pärt, obchodzi 11 września 86. urodziny, z repertuarem jego pieśni w kościele św. Józefa w katowickiej dzielnicy Załęże wystąpi estoński chór Collegium Musicale.
Koncert dedykowany jest katowickim seniorom. Mogą oni otrzymać bezpłatne wejściówki za pośrednictwem swoich stowarzyszeń, świetlic i uniwersytetów trzeciego wieku, a także w kasie Miasta Ogrodów (wtorek-piątek, w godzinach 10-16).
Na sam koniec urodzinowego weekendu władze Katowic zapraszają do dzielnicy Szopienice, gdzie ma byc odsłonięty mural na ścianie kamienicy przy ulicy 11 listopada 6. Uczestnicy wydarzenia uczczą w ten sposób 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, ojca science fiction w Polsce. Co ciekawe, druga część muralu powstała we Lwowie, gdzie urodził się pisarz. Obrazy powstawały równocześnie, proces twórczy można śledzić w internecie. Podczas odsłonięcia, od godziny 21, mural ożywi mapping, czyli specjalne animacje wyświetlane na ścianie.
Urodzinom miasta towarzyszyć będzie jarmark, który już się rozpoczął. Do 19 września wystawcy z różnych stron Polski będą prezentować regionalne specjały i wyroby. A 11 września na rynku odbędzie się Festiwal Organizacji Pozarządowych, którym towarzyszyć mają występy sceniczne, minikoncerty, pokazy tańca, animacje, malowanie twarzy, modelowanie balonów, puszczanie wielkich baniek mydlanych, wielkoformatowe gry plenerowe, przeróżne warsztaty - w tym z wykonywania lalek, z zakresu hortiterapii, czyli leczenia ogrodem, "zero waste", czyli jak nie marnować jedzenia, upcyclingowe, czyli jak przekształcić zużytą rzecz w coś lepszego.
Prowadzone będą ponadto konsultacje z nowych technologii dla seniorów, bezpłatne pomiary ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi, a także spotkania z dietetykiem i braffiterką.
Na festiwalu będzie można także spisać się w spisie powszechnym i zaszczepić przeciwko COVID-19. Festiwalowe miasteczko będzie działać od godziny 12 do 18.
Kazimierz Kutz i Józef Świder upamiętnieni
W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. W Galerii Artystycznej przy placu Grunwaldzkim uhonorowano już między innymi w ten sposób Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego czy Bernarda Krawczyka. W tym roku miejsce to wzbogacą popiersia reżysera Kazimierza Kutza i Józefa Świdra, wieloletniego dyrektora artystycznego Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Wykonawcą dzieła rzeźbiarskiego upamiętniającego Józefa Świdra jest Tomasz Wenklar, a Kazimierza Kutza - Jacek Kiciński.
Uroczystości przy placu Grunwaldzkim zaplanowano na piątek 10 września, o godzinie 14.
Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: UM Katowice