Górny Śląsk oczami powstańca. Wkrótce otwarcie nowego muzeum

Muzeum Powstań Śląskich zostanie otwarte w połowie października
Muzeum Powstań Śląskich zostanie otwarte w połowie października
Paweł Skalski | TVN 24 Katowice
Paweł Skalski | TVN 24 KatowiceMuzeum Powstań Śląskich zostanie otwarte w połowie października

W Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach trwają ostatnie prace związane z ekspozycją. Poza eksponatami m.in. oryginalną bronią z lat 20., będą multimedia. Dzięki specjalnym aplikacjom każdy będzie mógł zbudować wóz pancerny czy ubrać strój powstańca. Otwarcie placówki zaplanowano za dwa miesiące.

- W tej chwili trwa realizacja scenografii wystawy. Za około 2-3 tygodnie będziemy mogli się już tutaj wprowadzać z jej drobniejszymi elementami. Otwarcie jest przewidziane około 15 października – mówi dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Iwona Szopa.

Artefakty i multimedia

Przedmioty, które stworzą ekspozycję zostały starannie dobrane i są już gotowe do instalacji.

- Cała wystawa w pewnej części opiera się na elementach oryginalnych, czyli wielu zdjęciach, dokumentach, plakatach, ulotkach z okresu plebiscytu, odznaczeniach i tym, co chyba będzie najbardziej atrakcyjne – oryginalnej broni z okresu po pierwszej wojnie światowej. W wielu wypadkach spotykamy się z replikami elementów imitujących oryginały – wylicza Iwona Szopa.

Oryginalne przedmioty nie będą jednak jedyną atrakcją będącego na ukończeniu Muzeum Powstań Śląskich. Każdy ze zwiedzających będzie mógł skorzystać również z aplikacji, które "pozwolą rozszerzyć wiedzę i zapoznać się głębiej z wydarzeniami" z lat, które w sposób szczególny zapisały się w historii Górnego Śląska.

- Są też aplikacje dostosowane dla młodszych zwiedzających, czyli "zbuduj wóz pancerny" czy "ubierz powstańca", które pozwalają nam uatrakcyjnić zwiedzanie samego muzeum – dodaje dyrektor.

Historia oczami 15-latka

- Samo zwiedzanie rozpoczynamy od poznania losów młodego Świętochłowiczanina. 15-letniego Franka, któremu akurat zdarzyło się mieszkać w tym mieście w czasie wybuchu pierwszego, drugiego a później trzeciego powstania. Pokrótce prezentujemy jego losy, losy jego rodziny i jak te wydarzenia wpłynęły na kontakty wewnątrzrodzinne – opowiada dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Wystawa jest zaplanowana ta, aby utrwalić w pamięci widza najistotniejsze fakty z historii śląskich powstań. - Narrator, którego możemy spotykać w każdej kolejnej sali, prezentuje nam najważniejsze rzeczy, z którymi musimy się zapoznać, najważniejsze daty, fakty, wydarzeni i zaprasza nas do zapoznania się z poszczególnymi aplikacjami multimedialnymi – mówi Szopa.

Muzeum Powstań Śląskich mieści się w dawnym budynku urzędniczym. Na początku XX wieku należał on do księcia Donnersmarcka. W nowoczesnej i interaktywnej odmianie ma być gotowy w połowie października.

Muzeum Powstań Śląskich znajduje się w Świętochłowicach:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: NS/b / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice | Paweł Skalski

Pozostałe wiadomości