Plusy, minusy lub przeciwsłoneczne - te, których już nie używamy, zajmują w naszych domach niepotrzebnie miejsce. Jak bardzo mogą pomóc innym, udowodniła bielska okulistka, dr Iwona Filipecka. W zeszłym roku udało jej się zebrać ponad 6 tys. sztuk okularów. Wszystkie trafiły do potrzebujących w Afryce. Właśnie ruszyła kolejna zbiórka.
Tegoroczna ogólnopolska akcja "Okulary dla Afryki" wystartowała 4 stycznia. Okulary może oddać każdy. W ciągu zaledwie kilku dni udało się ich zebrać kilkadziesiąt. Teraz jest już prawie 600 sztuk... i wciąż przychodzą kolejne.
- Mam nadzieję, że pobijemy zeszłoroczny rekord. Chcemy rozwijać tę pomoc, bo dla wielu ludzi w Afryce okulary to rzecz bezcenna - mówi dr Iwona Filipecka, pomysłodawczyni akcji.
"Nie wiedzą, że jest lekarz od oczu"
Podczas pierwszej zbiórki, trwającej od czerwca 2014 do końca maja 2015 r., udało się zebrać ponad 6 tysięcy sztuk. Okulary trafiły do mieszkańców Tanzanii, Kamerunu, Ugandy i innych afrykańskich krajów.
Mieszkający tam ludzie nie mogą ich kupić, bo często nie mają do nich dostępu lub po prostu ich na to nie stać. Zdarza się też, że bywają nieświadomi.
- W wielu miejscach, gdzie byłam na misjach w Afryce, ludzie nie wiedzieli, że oczy można leczyć, że jest lekarz od oczu, że okulary mogą przywrócić dobre widzenie. I niewyobrażalne dla nas Europejczyków jest to, jak można się cieszyć z takiej małej rzeczy, jaką są używane okulary – dodaje pomysłodawczyni akcji.
Moc szkieł
Ważne, by "drugie oczy", które chcemy oddać, były w dobrym stanie - czyli miały nieuszkodzone wszystkie elementy opraw oraz szkła nie porysowane w centrum. Nieważne, ile mają lat i jak bardzo są już niemodne.
Organizatorzy proszą, by opisać moc szkieł. To zdecydowanie ułatwia segregowanie i pakowanie.
- Należy je wyczyścić i włożyć do małego, najtańszego woreczka foliowego razem z małą kartką, na której napisane są moce szkła dla prawego i lewego oka. Woreczków nie należy zawiązywać - w trakcie misji nie ma czasu na ich odwiązywanie przy 100 osobach czekających w kolejce do badania - tłumaczy dr Filipecka.
Zbiórka okularów to część społecznej akcji pt."Okuliści dla Afryki". Jej celem jest pomoc medyczna i poprawa warunków życiowych ubogich mieszkańców Afryki, zarówno dzieci jak i dorosłych.
Okuliści pojadą do Kamerunu
W ciągu kilku lat, udało się zrealizować 7 misji, łącznie przebadano blisko 6 tys. osób. Pomiędzy wyjazdami wolontariusze aktywnie angażują się w konferencje, szkolenia i organizację kolejnej pomocy. - Na ten rok zaplanowano następne dwie misje lekarzy do Kamerunu - kończy okulistka.
Pierwsi okuliści wyjadą do Kamerunu za kilkanaście dni. Zabiorą ze sobą specjalistyczny sprzęt, tysiące sztuk kropli do oczu i miejmy nadzieję setki okularów.
Okulary można wysyłać do 30 listopada br. na adresy:
1. OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii (poprzednia nazwa Klinika OKULUS) ul. Górska 19, 43-300 Bielsko-Biała 2. OKULUS PLUS Centrum Okulistyki i Optometrii (poprzednia nazwa Specjalistyczna Poradnia Okulistyczna OKULUS PLUS) ul. Nowa 8, 43-600 Jaworzno 3. Fundacja Dzieci Afryki Al. Zjednoczenia 13, 01-829 Warszawa
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: msin/gp / Źródło: TVN24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe „Okulary dla Afryki”