50 lat temu układali parkiet w kamienicy, ukryli list

Autor:
mag/gp
Źródło:
TVN24 Katowice
List z 1972 roku, znaleziony w kamienicy w Bielsku-Białej (materiał z 10.03.2022)
List z 1972 roku, znaleziony w kamienicy w Bielsku-Białej (materiał z 10.03.2022)Bielski Almanach
wideo 2/9
Bielski AlmanachList z 1972 roku, znaleziony w kamienicy w Bielsku-Białej

"Do Obywateli. Którzy znajdą ten list. Niech wiedzą, że owego czasu, czyli 28 II 1972 rządy sprawował tow. Gierek. Za niego właśnie został położony ten parkiet za cenę 4.40 zł m2. To był bezsens. Robili to parkieciarze, którzy mówiąc szczerze nie popierali tych rządów. Robotnikom nie było tak dobrze jak to sobie inni wyobrażali. Mówcy byli nastawieni po to, aby zaćmić lud aby nie przyszedł Gdańsk" - list takiej treści znaleziono pod parkietem w kamienicy w Bielsku-Białej.

Budynek mieszkalny przy ulicy Rychlińskiego w Bielsku-Białej przechodzi właśnie remont. Zdejmowany jest parkiet. Pod podłogą znaleziono dwie kartki papieru, zapisane odręcznie, które Marek Kamiński z Bielskiego Almanachu nazywa "kapsułą czasu".

Jeśli wierzyć dacie na liście, został on napisany dokładnie pół wieku temu - 28 lutego 1972 roku. Pisali go młodzi ludzie - z boku listu widnieje dopisek "przeciętny wiek brygady 19,5 roku". Prawdopodobnie zatrudnieni byli w wymienionym także "MZBM", czyli Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych.

OGLĄDAJ TVN24 NA TVN24 GO

Skarżą się na niską pensję, przywołują Gdańsk

Z treści wynika, że nie byli zadowoleni z pensji - płacili im 4,4 złotego za położenie metra kwadratowego parkietu. "To był bezsens" - czytamy. I dalej: Robili to parkieciarze, którzy nie popierali tych rządów.

Robotnicy wskazują, że rządził wtedy Edward Gierek, pierwszy sekretarz KC PZPR w latach 1970-1980. Na koniec listu przywołują Gdańsk. Prawdopodobnie nawiązują do strajku z grudnia 1970 roku w Stoczni Gdańskiej. Wybuchł z powodu podwyżki cen żywności. Do strajkujących strzelało wojsko, od kul zginęło kilkadziesiąt osób.

- Jakby chcieli powiedzieć do przyszłości: u nas też jest bunt, żebyście nie myśleli, że u nas popierali socjalizm. Nie wiedzieli, kiedy ktoś ten list znajdzie - mówi Kamiński.  

Pełna treść listu: Do Obywateli. Którzy znajdą ten list. Niech wiedzą, że owego czasu, czyli 28 II 1972 rządy sprawował tow. Gierek. Za niego właśnie został położony ten parkiet za cenę 4.40 zł m2. To był bezsens. Robili to parkieciarze, którzy mówiąc szczerze nie popierali tych rządów. Robotnikom nie było tak dobrze jak to sobie inni wyobrażali. Mówcy byli nastawieni po to, aby zaćmić lud aby nie przyszedł Gdańsk

Autor:mag/gp

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Bielski Almanach

Pozostałe wiadomości