Fakty po Faktach

płk dr Piotr Łukasiewicz, dr Hanna Machińska, Kamil Basaj

- To jest katastrofa humanitarna. Zdjęcia, które widzimy, są jak z drugiej wojny światowej – powiedział w "Faktach po Faktach" płk dr Piotr Łukasiewicz, były ambasador RP w Afganistanie. - To, że Rosjanom nie idzie ta operacja od początku, to widać. Posługują się przestarzałym sprzętem, tempo jest wolniejsze niż się Rosjanie spodziewali, ale czekamy, bo prawdopodobnie wprowadzany jest odwód – podkreślił Łukasiewicz. Jego zdaniem "widać, że wojska rosyjskie chcą odciąć wschodnią Ukrainę od zachodniej". - To może być plan Putina – dodał.

 

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

 

W "Faktach po Faktach" gościem była też dr Hanna Machińska, zastępczyni RPO, która mówiła jak skutecznie pomagać Ukrainie. - Cały czas możemy zrobić bardzo dużo. Pomoc teraz powinna być kierowana na Ukrainę. To powinna być współpraca miast partnerskich, organizacji, ona musi być skoordynowana, ale nie scentralizowana. Trzeba wykorzystać ogromny kapitał społeczny – oceniła Machińska.

 

Grzegorz Kajdanowicz rozmawiał z Kamilem Basajem, o wojnie informacyjnej. - Ukraina bardzo dużo wysiłku wkłada w przekazywanie informacji z działań zbronych na Zachód. Przekaz który widzimy w zachodnich mediach oraz mediach społecznościowych ma przewagę nad tymi kanałami komunikacji, którymi zarządza Kreml - powiedzał Basaj.