Szczyt Europy
Czy można wyrzucić Węgry z Unii? Historia konfliktu V. Orbana z Brukselą
Opowiadamy historię trudnych relacji unijnych instytucji i naszych z Viktorem Orbanem. W co dziś gra premier Węgier? Dlaczego kolejne stolice tracą cierpliwość? O rozchodzących się ścieżkach Orbana z Brukselą rozmawiamy z węgierskim korespondentem Radia Wolna Europa Zoltanem Gyevaiem. Powraca też Tarcza Wschód, choć tym razem nie udało się złapać grubego zwierza, jak to było kilka tygodni temu na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego.
Wyjątkowy podcast Polskiego Radia i TVN24. Łączymy siły na czas polskiej prezydencji w Radzie Unii, by najlepiej jak to tylko możliwe, ze "Szczytu Europy", opowiedzieć o tym, co słychać na brukselskich korytarzach i szeroko wyjaśniać, co oznaczają nagłówki dotyczące Unii Europejskiej.
Beata Płomecka jest korespondentką Polskiego Radia w Brukseli od 20 lat. To tyle, co Polska w Unii Europejskiej. Maciej Sokołowski jest korespondentem TVN24 i TVN24 BiS w Brukseli od prawie 12 lat. Można więc powiedzieć, że już od dekad przemierzają korytarze Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Nie zawsze na czerwonym dywanie, częściej na wytartych wykładzinach unijnych instytucji docierają do newsów, zadają pytania, zbierają komentarze, by jak najwierniej przedstawić polskim widzom i słuchaczom procesy zachodzące na "Szczycie Europy". Docierają do dokumentów oficjalnych i nieoficjalnych, by przetłumaczyć je nie tylko z obcych języków, ale przede wszystkim z brukselskiego żargonu i nowomowy, by świat Unii stał się zrozumiały i przystępny dla wszystkich.