Wydrukowali trójwymiarowy model serca dziecka. Pomoże w operacji chłopca

Model serca w 3D ułatwi planowanie operacji
Model serca w 3D ułatwi planowanie operacji
Źródło: TVN 24 Pomorze

Mały model, duża pomoc. Gdańscy kardiochirurdzy otrzymali wydrukowany trójwymiarowy model dziecięcego serca. Dzięki temu mogą lepiej zaplanować operację malucha, podczas której zamierzają odtworzyć brakującą tętnicę płucną. Model powstał w Elbląskim Parku Technologicznym.

Chłopiec z Elbląga ma jeszcze malutkie serduszko, ale poważną wadę. Okazało się, że nie ma tętnicy płucnej, wychodzącej z prawej komory serca. Kardiochirurdzy z gdańskiego szpitala Copernicus już planują operację.

Pomogła im w tym drukarka 3D. Dzięki niej powstał jeden z pierwszych w Polsce trójwymiarowego modeli serca dziecka.

- Najpierw przeprowadzono badania radiologiczne u pacjenta. Pozwalają one zobaczyć serce pacjenta w 2D. Żeby ułatwić lekarzom obrazowanie i przeanalizowanie wszystkich niuansów tej wady serca - opowiada Radosław Jaworski z oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Potem wyniki badań wziął od lekarzy ojciec Maćka, który na co dzień jest informatykiem i zna się na modelowanie 3D. - Poprosiłem o wyniki i spróbowałem je opracować. O pomoc poprosiłem też swojego dawnego wykładowcę - opowiada Wojciech Wojtkowski, ojciec chorego chłopca.

Lekarze tylko raz spróbują naprawić wadę jego serca
Lekarze tylko raz spróbują naprawić wadę jego serca
Źródło: archwum prywatne

Odtworzą tętnicę

Co daje taki model? Bardzo wiele. Pozwala wcześniej zapoznać się z ułożeniem wszystkich naczyń i dokładnie zaplanować jak poprowadzić zabieg. - To ogromne ułatwienie dla chirurga w bardzo trudnym zabiegu. Będziemy starali się odtworzyć brakującą tętnicę płucną. Model pozwala nam też przewidzieć ewentualne zagrożenia - opisuje Jaworski.

Taki wydrukowane serce to też duże ułatwienia dla rodziców czy pacjentów. Wraz z lekarzami mogą oni zobaczyć dokładną budowę narządu. - Łatwiej jest wytłumaczyć na czym polega wada i co zamierzamy zrobić - dodaje Jaworski.

Model serca 3D

Model serca 3D

Modele, które ratują życie

To nie pierwszy raz, gdy lekarze korzystają z drukarki 3D. W ubiegłym roku krakowski położnik wraz ze swoim zespołem opracował i wydrukował w 3D model serca płodu. Choć wyglądał jak zabawka pomaga lekarzom zdiagnozować jeszcze w łonie matki 29 najczęściej występujących wad serca. Był to pierwszy taki model na świecie, który wykorzystywano podczas kursów. Wcześniej produkowane nie były zbyt dokładne. Model z Krakowa odwzorowuje to, co widać na aparacie ultrasonograficznym.

Oprócz serca, polscy lekarze drukowali też skórę i nerkę. - Im więcej danych, szczególnie obrazowych, tym dokładniej można zaplanować przebieg operacji. Wydruk 3D możemy potem skonfrontować z tym, co spotykamy w brzuchu pacjenta. Pozwala nam to na lepsze rozpoznanie, a to przyczynia się do tego, że operacja jest przeprowadzona sprawniej i bezpieczniej dla pacjenta - mówił Adam Gołąb z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej.

Tak działa drukarka 3D:

Drukarka 3D w akcji

Drukarka 3D w akcji

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: TVN 24 Pomorze

Czytaj także: