Te objawy mogą świadczyć o demencji. Pojawiają się na wiele lat przed rozwojem choroby

Źródło:
pacjent.gov.pl, Monash University, WHO, Alzheimer's Society
Nie ma lekarstwa na alzheimera, ale są sposoby by rozwój choroby opóźnić
Nie ma lekarstwa na alzheimera, ale są sposoby by rozwój choroby opóźnićtvn24
wideo 2/5
Nie ma lekarstwa na alzheimera, ale są sposoby by rozwój choroby opóźnićtvn24

Wolne tempo chodzenia i słaba siła chwytania mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia demencji na wiele lat przed pierwszymi objawami, odkryli australijscy naukowcy. Choć ta choroba dotyka głównie starsze osoby, pojawić się może też w młodym wieku i nie jest nieuniknioną konsekwencją starzenia się.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie ponad 55 milionów ludzi na świecie zmaga się z demencją, z czego ponad 60 proc. przypada na kraje słabo i średnio rozwinięte. Każdego roku odnotowuje się kolejne niemal 10 milionów przypadków zachorowania. To siódma główna przyczyna śmierci na świecie i jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych. W Polsce na demencję cierpi co najmniej 700 tys. osób. 

ZOBACZ TEŻ: Zanim zgasną wszystkie światła. Eksperci podpowiadają, jak pomóc seniorom z demencją

Wczesne objawy demencji 

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Monasha w Melbourne odkryli, że wolne tempo chodzenia i słaba siła chwytania mogą wskazywać na ryzyko zachorowania na demencję na wiele lat przed pojawieniem się innych objawów. Według nich obecność tych dwóch czynników podnosi ryzyko wystąpienia choroby o nawet 90 proc. 

- Słaba kondycja fizyczna może oznaczać przyszłe ryzyko pogorszenia się funkcji poznawczych i wystąpienia demencji. Dlatego zrozumienie tego powiązania może wpłynąć na poprawę wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobie - powiedziała współautorka badania dr Suzanne Orchard. W próbie wzięło udział 18 tys. początkowo zdrowych osób w wieku 70 lat i starszych. Spośród nich, w ciągu niemal pięcioletniego czasu trwania badania, demencja rozwinęła się u 558 osób, a u 2773 odnotowano zaburzenia funkcji poznawczych. 

Według dr Orchard wczesne wykrycie demencji może pomóc w spowolnieniu jej postępowania. Jak wskazała, wystarczą zwykłe badania oceny chwytu i szybkości chodzenia przez lekarzy pierwszego kontaktu, dzięki czemu możliwe będzie szybkie wdrożenie odpowiednich sposobów leczenia.

ZOBACZ TEŻ: Magazyn TVN24 o seniorach >> Polska się starzeje

Inne objawy demencji

Demencja może przybierać różne formy, których wspólną cechą jest utrata funkcji poznawczych u pacjenta. Dotyka głównie osoby po 65. roku życia, częściej kobiety niż mężczyzn. Zazwyczaj do pierwszych objawów demencji zalicza się - trudności w zapamiętywaniu niedawnych zdarzeń, - zadawanie tych samych pytań w krótkich odstępach czasu, - problemy z dobieraniem właściwych słów, - odkładanie przedmiotów w nietypowe miejsca, trudności z koncentracją i podejmowaniem prostych decyzji, - trudności z ustalaniem bieżącej daty, - gubienie się, dezorientacja w miejscu i czasie, - trudności w liczeniu np. przy płaceniu za zakupy, - nagłe zmiany nastrojów.

Według WHO demencja nie jest jednak nieuniknioną konsekwencją procesu starzenia, bo może pojawić się też przed 65. rokiem życia. Odsetek takich przypadków szacowany jest na około 9 proc. wszystkich pacjentów. Brytyjskie stowarzyszenie "Alzheimer's Society" informuje, że demencja, która dotyka młodych ludzi, różni się od tej, która pojawia się po 65. roku życia. U młodych osób utrata pamięci rzadziej jest jednym z pierwszych objawów, a bardziej prawdopodobne są problemy z poruszaniem się lub równowagą. Młode osoby częściej zapadają na rzadką formę demencji, w ich przypadku choroba częściej jest też dziedziczna.

ZOBACZ TEŻ: Mięso? Tylko na plebanii. Czy mama źle jada?

Choroba Alzheimera i inne postacie demencji

Najczęstszą formą demencji jest choroba Alzheimera, która odpowiada za około 60-70 proc. jej przypadków. Pierwsze objawy tej choroby związane są głównie ze wzrokiem lub mową. Na początku u chorych pojawiają się trudności w mowie, występują niewielkie zaniki pamięci i wahania nastroju, maleje zdolność uczenia się i reagowania, pojawiają się zaburzenia orientacji. W dalszym etapie choroby występują głębokie zaburzenia pamięci, a chorzy są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia innych przy wykonywaniu codziennych czynności. W kolejnym stadium osoba cierpiąca na Alzheimera nie rozpoznaje nawet członków swojej rodziny i wymaga całkowitej opieki.

Choroba AlzheimeraPAP/DPA

Wyróżnia się też demencję naczyniową (20-30 proc. przypadków), przy której pojawiają się objawy fizyczne, takie jak drętwienie czy zaburzenia odruchów i paraliż. Demencja z ciałami Lewy’ego (10-25 proc. przypadków), czyli patologicznymi białkami gromadzącymi się w mózgu, może objawiać się drżeniem kończyn, problemami z przełykaniem, upadkami i halucynacjami wzrokowymi oraz koszmarami sennymi. Demencja czołowo-skroniowa (10-15 proc. przypadków) powoduje zmiany w zachowaniu i osobowości, trudności w podejmowaniu decyzji, wulgarne, obsceniczne, agresywne zachowania w sytuacjach społecznych, a także problemy z mówieniem, doborem słów i rozumieniem.

Choć nie ma sposobu na wyleczenie demencji, terapia lekarska może pomóc choremu, a także jego bliskim poprawić jakość życia lub opóźnić postępowanie objawów. Według WHO profilaktyka demencji jest możliwa i polega na eliminowaniu ryzyka poprzez zażywanie aktywności fizycznej, unikanie palenia i spożywania alkoholu, kontrolowanie wagi i zdrowej diecie, a także utrzymywaniu stabilnego poziomu ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru.

Autorka/Autor:pb//mro

Źródło: pacjent.gov.pl, Monash University, WHO, Alzheimer's Society

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl