Amerykański koncern Mars wystosował specjalny list do szkockiego baru, w którym wiele lat temu uznano, że popularne amerykańskie batony można smażyć tak jak ryby. Amerykanie oficjalnie odcięli się od tego pomysłu, bo nie pasuje do wizerunku firmy, która ma "promować zdrowy tryb życia".
Amerykańska korporacja Mars (trzecia największa firma w USA) wysłała list do małego szkockiego baru The Carron Fish Bar w Stonehaven, który chlubi się tym, że to właśnie tam niemal dwie dekady temu wymyślono smażonego Marsa. Co firma-gigant chciała od małego rodzinnego baru?
Nie dość zdrowy baton
Jak podaje BBC, prawnicy Marsa poprosili Szkotów, aby umieścili w swoim przybytku zastrzeżenia, iż firma Mars dystansuje się od pomysłu smażenia batona. - Jest nam bardzo miło, że klienci The Carron Fish Bar tak bardzo zasmakowali w naszym produkcie, iż stał się on sztandarowym daniem tego miejsca - powiedział rzecznik korporacji i zastrzegł, że jest jednak "ale".
- Nie możemy oficjalnie wspierać smażenia naszego produktu w głębokim tłuszczu, bowiem to byłoby sprzeczne z naszym zaangażowaniem w promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia - stwierdził rzecznik firmy produkującej batony i różne słodkie przekąski.
Właścicielka rzeczonego baru, Lorraine Watson, odpowiedziała listownie korporacji Mars, że nie ma nic przeciwko umieszczeniu zastrzeżeń. Obie strony miały już dojść do porozumienia i stosowne napisy głoszące, iż Mars nie pochwala smażenia batonów, pojawią się w menu i na ścianie baru.
Szkocki delikates
Co do historii dziwnej przekąski będącej przedmiotem sporu, nie jest całkowicie jasne kto i kiedy ją wymyślił. The Carron Fish Bar utrzymuje, że to jego pracownicy wymyślili smażonego Marsa. Nie wiadomo, ile w tym prawdy. Pierwszy raz ta szkocka bomba kaloryczna stała się szerzej znana w 1995 roku, kiedy napisała o niej gazeta Daily Record.
Dzisiaj smażonego Marsa można dostać w licznych barach na terenie Szkocji. Baton jest dostępny w różnych panierkach, może byc posypany cukrem pudrem, polany dodatkową czekoladą i na przykład w towarzystwie lodów.
Autor: mk\mtom / Źródło: BBC News