Ciekawostki

Google Doodle świętuje 96. rocznicę urodzin René Favaloro

Ciekawostki

[object Object]
René Favaloro bohaterem Google Doodle. Kim był? BiografiaGoogle, Wikipedia
wideo 2/3

Google Doodle świętuje dziś 96. rocznicę urodzin René Favaloro. Ten argentyński lekarz przeprowadził operację, która na zawsze zmieniła oblicze kardiochirurgii.

Na stronie głównej najpopularniejszej wyszukiwarki użytkownicy mogą zobaczyć dziś specjalny logotyp. Google świętuje tak 96. rocznicę urodzin René Favaloro - argentyńskiego lekarza, który jako pierwszy w historii medycyny przeprowadził operację wszczepienia pomostów naczyniowych, czyli tzw. bypassów.

Celem takiej operacji jest dostarczenie krwi do miejsc w sercu, do których - z powodu zatkania tętnicy - nie dopływa ona w wystarczającej ilości. Zabieg polega na wszczepieniu pomostu, który ominie zatkane miejsce.

Pomosty mogą mieć postać sztucznej rurki lub prawdziwego naczynia krwionośnego - z żyły lub tętnicy pacjenta.

Kim był René Favaloro?

René Favaloro urodził się 12 lipca 1923 roku w argentyńskim mieście La Plata. W 1948 roku ukończył medycynę na Uniwersytecie La Plata.

Swoją karierę zaczynał jako lekarz w prowincji La Pampa, gdzie opiekował się miejscowymi pacjentami przez 12 lat. Favaloro zainstalował w La Pampa pierwszy mobilny bank krwi, a także postawił i wyposażył salę operacyjną, gdzie szkolił pielęgniarki.

W 1962 roku Favaloro przeniósł się do Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykonywał zabiegi z zakresu chirurgii klatki piersiowej.

Argentyński chirurg René FavaloroWikipedia

Wielki sukces i tragiczna śmierć

W maju 1967 roku argentyński kardiochirurg zoperował 51-letnią kobietę z niedrożnością prawej tętnicy wieńcowej. Favaloro wszczepił pacjentce bypass pochodzący z żyły jej nogi. Przełomowa operacja zakończyła się sukcesem i od tej pory ten sposób ratuje życie tysiącom pacjentom na całym świecie.

W 1970 roku kardiochirurg wrócił do Argentyny i założył Fundację Favaloro, która zajmuje się opieką medyczną, szkoleniami lekarzy i prowadzeniem badań medycznych. 30 lat później w wyniku m. in. kryzysu ekonomicznego, jaki panował w Argentynie, fundacja popadła w ogromne długi. Zadłużenie sięgało 18 milinów dolarów.

29 czerwca 2000 roku René Favaloro popełnił samobójstwo strzelając sobie w pierś. Jego śmierć wywołała narodową debatę na temat skutków kryzysu ekonomicznego i stanu argentyńskiej służby zdrowia.

ZOBACZ: "Podstęp wobec natury". Nowatorska operacja przywraca władzę w rękach

Autor: mbl//mro / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Google/Wikipedia

Pozostałe wiadomości