Od lat niszczy je zanieczyszczenie powietrza i intensywne połowy, ale to jednak przez postępujące globalne ocieplenie mogą za kilkadziesiąt lat całkowicie zniknąć z dna oceanów. Indonezyjskie rafy koralowe wymierają w zastraszającym tempie, a ekolodzy i naukowcy robią co mogą, żeby zachować podwodne cuda natury.
Rafy koralowe archipelagu indonezyjskich wysp należą do najpiękniejszych na świecie. Bogactwem morskich zwierząt i tęczowymi barwami roślinności wyprzedzają nawet egipskie rafy. Podwodny kolorowy świat rozciąga się na ponad dwa miliony hektarów - to aż osiem procent powierzchni wszystkich raf. Niestety te podwodne cuda już za kilkadziesiąt lat będzie można oglądać tylko na archiwalnych zdjęciach.
Eksperci ostrzegają, że nawet niewielki 1-2 stopniowy wzrost temperatury oznacza niszczenie kolejnych roślin. Tymczasem klimat ociepla się w przerażająco szybkim tempie. Problem raf koralowych będzie jednym z tematów trwającej właśnie konferencji klimatycznej ONZ. Podczas spotkania na indonezyjskiej wyspie Bali, przedstawiciele 190 krajów będą rozmawiać o problemach zanieczyszczenia środowiska i protokole z Kyoto ograniczającym emisję dwutlenku węgla.
Źródło: APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24