Pytanie w "Milionerach" za pół miliona o polskiego laureata Nagrody Nobla

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
paj/adso
Źródło:
Milionerzy TVN

W środowym odcinku "Milionerów" pan Mikołaj Wieczorek odpowiadał na pytanie za pół miliona złotych. Dotyczyło ono Nagrody Nobla, której laureat nie odebrał osobiście z rąk szwedzkiego króla. Tym laureatem był Władysław Reymont, Lech Wałęsa, Czesław Miłosz czy była nią Wisława Szymborska?

Pan Mikołaj Wieczorek zdominował odcinki nowego sezonu "Milionerów". Swoją przygodę z grą o wielkie pieniądze rozpoczął w poniedziałek. Był wtedy pytany o jednoślad oraz o przelicznik czasu.

We wtorkowym odcinku pan Mikołaj dotarł do pytania za ćwierć miliona złotych.

Uczestnik poprawnie odpowiedział na powyższe pytanie, dzięki czemu przeszedł do jedenastego pytania - za pół miliona złotych.

Któremu laureatowi król Szwecji wręczyłby Nagrodę Nobla, gdyby ten do Sztokholmu przybył?

A: Władysławowi Reymontowi B: Lechowi Wałęsie C: Czesławowi Miłoszowi D: Wisławie Szymborskiej

Polscy nobliści

Zarówno Władysław Reymont, Czesław Miłosz, jak i Wisława Szymborska otrzymali literacką Nagrodę Nobla. To wyróżnienie przyznaje Akademia Szwedzka, a sama nagroda jest wręczana przez króla Szwecji.

Natomiast Lech Wałęsa otrzymał pokojową Nagrodę Nobla, która jest przyznawana przez Norweski Komitet Noblowski, a więc w Oslo. Zatem odpowiedź B: "Lechowi Wałęsie" jest błędna.

Władysław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla w 1924 roku za powieść "Chłopi". Nie mógł się jednak pojawić w Sztokholmie ze względu na stan zdrowia.

Poprawną odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź A: "Władysławowi Reymontowi".

Autor:paj/adso

Źródło: Milionerzy TVN

Źródło zdjęcia głównego: Milionerzy TVN