W "Milionerach" pytanie za dwa tysiące złotych, które podzieliło publiczność

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
paj/adso
Źródło:
Milionerzy TVN

Fatwa to oficjalna opinia wyjaśniająca kontrowersję teologiczną lub prawną w hinduizmie, w islamie, w judaizmie czy w protestantyzmie? Na to pytanie za dwa tysiące złotych odpowiadała pani Joanna Wężyk z Krakowa.

W środowym odcinku "Milionerów" padło pytanie za milion złotych. Usłyszał je Maksymilian Bilewicz z Poznania. Pytanie za najwyższą stawkę dotyczyło świata zwierząt.

Pan Maksymilian nie był pewien odpowiedzi i zrezygnował. Opuścił studio z 500 tysiącami złotych.

Następną uczestniczką środowego odcinka "Milionerów" była pani Joanna Wężyk z Krakowa. Kobieta poprawnie odpowiedziała na dwa pierwsze pytania dotyczące ptasich piór oraz Copacabany. Pierwsze kłopoty pojawiły się przy pytaniu za dwa tysiące złotych.

Fatwa to oficjalna opinia wyjaśniająca kontrowersję teologiczną lub prawną

A: w hinduizmie B: w islamie C: w judaizmie D: w protestantyzmie

Pani Joanna skupiła się głównie nad odpowiedziami A: "w hinduizmie" oraz B: "w islamie". Uczestniczka była w posiadaniu wszystkich kół ratunkowych. Nie chcąc ryzykować, postanowiła poprosić o pomoc publiczność. Wyniki głosowania nie dały jednoznacznej odpowiedzi.

Głosowanie publiczności nie pomogło pani Joannie w podjęciu decyzji. Najwięcej głosów otrzymała odpowiedź B: "w islamie" - na którą oddano 34 proc. głosów. Zaledwie jeden punkt procentowy mniej uzyskała odpowiedź A: "w hinduizmie" - 33 proc. Na odpowiedź C: "w judaizmie" głosowało 22 procent publiczności. Pozostałe 11 procent głosujących wskazało jako poprawną odpowiedź D: "w protestantyzmie".

Mimo braku pewności, pani Joanna postanowiła ostatecznie zaznaczyć odpowiedź A: "w hinduizmie". Była to błędna odpowiedź. Uczestniczka odeszła z programu z gwarantowanym tysiącem złotych.

Fatwa

Oficjalna opinia wyjaśniająca kontrowersję teologiczną lub prawną w islamie to fatwa. Te opinie regulują to, czego wprost nie wyjaśnia Koran. Fatwy są wydawane przez muzułmańskiego prawnika i teologa.

Zatem poprawną odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź B: "w islamie".

paj/adso

Źródło: Milionerzy TVN

Źródło zdjęcia głównego: Milionerzy TVN