Holandia odda głowę wodza

 
Arthur Japin, który znalazł głowę wodza
Źródło: vara.nl
Holandia odeśle głowę XIX-wiecznego wodza afrykańskiego do Ghany. Władze Ghany dowiedziały się w październiku 2008 roku, że głowa znajduje się w kolekcji anatomicznej lejdejskiego szpitala i zażądały jej zwrotu.

Po rozmowach z władzami Ghany szpital uniwersytecki w holenderskiej Lejdzie zgodził się odesłać głowę XIX-wiecznego afrykańskiego wodza plemiennego do Ghany. Tam ma być pogrzebana z honorami - poinformowała w piątek agencja Associated Press.

Szpital uniwersytecki podał, że prowadzi z ambasadą Ghany rozmowy o tym, w jaki sposób dokonać zwrotu głowy wodza Badu Bonsu II.

Głowę wodza ścięto w odwecie

O głowie Badu Bonsu II, zakonserwowanej w słoju z formaliną, poinformował holenderski pisarz Arthur Japin, który natknął się na nią, zapoznając się z kolekcją anatomiczną szpitala w Lejdzie w ramach zbierania materiałów do powieści historycznej.

Japin ustalił, że wodza kazał ściąć holenderski generał Jan Verveer w odwecie za śmierć dwóch holenderskich emisariuszy, których głowy zawieszono jako trofea na tronie Badu Bonsu pod koniec lat 30. XIX wieku.

Źródło: PAP

Czytaj także: