Jest decyzja węgierskiego banku w sprawie stóp procentowych. "Zaskoczenie"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o podwyżce stóp procentowych
Glapiński o podwyżce stóp procentowychTVN24
wideo 2/5
TVN24Glapiński o podwyżce stóp procentowych

Narodowy Bank Węgier (MNB) we wtorek zdecydował o kolejnym podwyższeniu głównej stopy procentowej o 30 punktów bazowych do 2,40 procent. "Zaskoczenie. Węgrzy poszli jednak drogą łagodnej podwyżki" - napisali na Twitterze ekonomiści mBanku.

Zmiany wejdą w życie w środę, 15 grudnia. To siódma podwyżka stóp procentowych na Węgrzech w ostatnich miesiącach. W listopadzie główna stopa procentowa również poszła w górę o 30 punktów bazowych do 2,1 procent. Proces stopniowego podwyższania stóp procentowych rozpoczął się w czerwcu tego roku.

Dla porównania, w Polsce, Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych w październiku. O tę kwestię był pytany w czwartek na konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczący RPP. Jak mówił, "chodzi o spór dotyczący rozpoczęcia cyklu podwyżek".

- Pojawia się taka nuta u publicystów (...), że Polska powinna wcześniej rozpocząć ten cykl podwyżek. Tu jest znaczący nasz sprzeciw, już minęło sporo czasu, Narodowy Bank Polski nadal podtrzymuje, że podjęliśmy decyzję o podwyżce we właściwym momencie, zważywszy na ówczesną wiedzę i dane, które spływały. Podjęliśmy decyzję we właściwym momencie, nie było żadnego opóźnienia - ocenił Glapiński.

- Przykład Czech i Węgier jest dobry o tyle, że oni podnieśli wcześniej i żadnych rezultatów korzystnych w tym zakresie nie odnieśli. Po prostu ta inflacja jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, szokami zewnętrznymi, a podwyżki stóp działają w tym okresie dłuższym - tłumaczył prezes NBP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe na Węgrzech w górę - komentarze

Ekonomiści mBanku piszą o zaskoczeniu po wtorkowej decyzji MNB. "Zaskoczenie. Węgrzy poszli jednak drogą łagodnej podwyżki stóp procentowych (30pb vs oczekiwane 40pb, za bbg). Sporo było głosów, że będzie nawet większy ruch (60pb)" - wskazali na Twitterze.

Ekonomiści Banku Pekao również zwrócili uwagę, że część prognoz wskazywała, iż dojdzie do większej podwyżki. "Węgierski bank centralny podniósł główną stopę o 30 pb (czyli zgodnie z konsensusem, ale poniżej oczekiwań niektórych)" - czytamy.

Centralny Urząd Statystyczny (KSH) podał, że inflacja na Węgrzech wyniosła w listopadzie 7,4 proc. rok do roku.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości