Kolejne sankcje na Rosję. Na liście dziesięć podmiotów

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejTVN24
wideo 2/4
TVN24Komisja Europejska zaproponuje sankcje na sektor górniczy Rosji

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na 10 firm i instytucji morskich z Rosji w związku z jej operacjami przeciwko ukraińskim portom - poinformował Departament Stanu USA.

"Jesteśmy zobowiązani do nałożenia dodatkowych, surowych restrykcji na prezydenta Putina i jego pomocników w nierozsądnej wojnie Rosji z Ukrainą. W następstwie operacji rosyjskiej marynarki wojennej przeciwko ukraińskim portom, w tym dostarczającym światu bardzo potrzebną żywność i zboże, Stany Zjednoczone nakładają dziś sankcje na rosyjskie podmioty morskie" - napisano na stronie Departamentu Stanu.

W komunikacie podkreślono, że "Stany Zjednoczone pozostają zdeterminowane, aby użyć wszelkich odpowiednich środków, by powstrzymać rosyjskie ataki na Ukrainę – niezależnie od tego, czy będą to ataki z powietrza, lądu czy morza".

Sankcje na Rosję. Na liście kolejne podmioty

Wśród podmiotów objętych amerykańskimi sankcjami znalazł się m.in. Centralny Instytut Badawczy Materiałów Konstrukcyjnych "Promety", który przez Departament Stanu został opisany jako jedna z wiodących rosyjskich firm, zajmujących się budową okrętów dla marynarki wojennej i rozwojem technologii wojskowej.

Sankcjami obłożone zostały także instytucje i firmy, zajmujące się m.in. opracowywaniem i produkcją systemów nawigacyjnych dla okrętów bojowych, zautomatyzowanych systemów sterowania dla okrętów nawodnych i podwodnych, systemów informacji i kierowania walką czy produkcją maszyn okrętowych, instalowanych na rosyjskich statkach handlowych i morskich.

Na liście sankcyjnej jest też Instytut Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk, który jest najstarszym i największym rosyjskim ośrodkiem badawczym w dziedzinie oceanologii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości