TVN24 Biznes | Ze świata

Aktywa Renault przechodzą na własność rosyjskiego państwa. Media: za symbolicznego rubla

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP

Aktywa grupy Renault w Rosji zostaną sprzedane Federacji Rosyjskiej – poinformował francuski koncern motoryzacyjny. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie. Renault zastrzega, że ma możliwość odkupienia swoich udziałów w AwtoWAZ przez sześć lat.

"Rada dyrektorów Grupy Renault jednogłośnie zatwierdziła podpisanie umów dotyczących sprzedaży 100 proc. udziałów Grupy Renault w Renault Rosja miastu Moskwie oraz 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ na rzecz NAMI (państwowy Centralny Instytut Badań i Rozwoju Samochodów i Silników)" - przekazał francuski koncern w poniedziałek.

Aktywa Renault w Rosji sprzedane państwu rosyjskiemu

Nie podano żadnych szczegółów finansowych transakcji, ale rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow powiedział w kwietniu, że Renault planuje sprzedać swoje rosyjskie aktywa za "symbolicznego rubla". Wskazują na to także najnowsze doniesienia Reutera, który powołuje się na dwa źródła.

"Dzisiaj podjęliśmy trudną, ale konieczną decyzję. Dokonujemy odpowiedzialnego wyboru w stosunku do naszych 45 tys. pracowników w Rosji, jednocześnie zachowując wyniki grupy i naszą zdolność do powrotu do kraju w przyszłości w innym kontekście" – powiedział dyrektor generalny Renault Luca de Meo, cytowany w informacji prasowej grupy.

Drugi największy rynek

Rosja jest drugim po Francji najważniejszym rynkiem dla Renault. Z powodu sankcji i presji międzynarodowej po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego koncern zdecydował się zamknąć swoją fabrykę pod Moskwą, która produkuje samochody marek Nissan i Renault.

Francuska grupa motoryzacyjna boryka się również z problemami logistycznymi z powodu spowodowanego sankcjami niedoboru importowanych komponentów. W kwietniu AwtoWAZ musiał wysłać swoich pracowników na płatny urlop na trzy tygodnie, wstrzymując większość swojej produkcji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości