TVN24 Biznes | Ze świata

Pierwsza kobieta w historii na czele WTO

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters

Nową dyrektor generalną Światowej Organizacji Handlu (WTO) została wybrana nigeryjska ekonomistka dr Ngozi Okonjo-Iweala. Była minister finansów i spraw zagranicznych Nigerii obejmie stanowisko 1 marca.

Ngozi Okonjo-Iweala jest pierwszą kobietą w historii WTO wybraną na to stanowisko.

Kadencja byłej minister finansów Nigerii rozpocznie się 1 marca 2021 roku, a zakończy 31 sierpnia 2025 roku z możliwością przedłużenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowa dyrektor generalna WTO

W rozmowie z Agencją Reutera Okonjo-Iweala powiedziała, że jej priorytetem będzie dopilnowanie, aby WTO zrobiła więcej, by zaradzić pandemii. W jej ocenie członkowie Organizacji powinni przyspieszyć działania w celu zniesienia ograniczeń eksportowych, spowalniających handel i dostawy potrzebnych leków.

- WTO może znacznie bardziej przyczynić się do powstrzymania pandemii – stwierdziła Ngozi Okonjo-Iweala. Nowa dyrektor generalna WTO zwróciła uwagę, że żaden z krajów nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. - Szczepionkowy nacjonalizm po prostu się nie opłaci, ponieważ pojawiają się nowe mutacje – zwróciła uwagę.

Jako dyrektor generalny WTO Okonjo-Iweala będzie także między innymi pośredniczyć w międzynarodowych rozmowach handlowych w obliczu trwałego konfliktu między USA a Chinami i reagować na presję reformy zasad handlu.

Okonjo-Iweala od 2016 roku jest prezesem zarządu globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI.

Nigeryjska ekonomistka większość swego życia spędziła w USA. Studiowała na Harvardzie i w MIT. Przez 25 lat pracowała w Banku Światowym. Wróciła do kraju w 2003 roku, gdzie jako minister finansów z powodzeniem wynegocjowała umorzenie wielomiliardowego nigeryjskiego długu w Klubie Paryskim.

WTO, utworzona w 1995 roku, ma swoją siedzibę w Genewie. Organizacją kierowało dotychczas sześciu mężczyzn: trzech Europejczyków, Nowozelandczyk, Tajlandczyk i Brazylijczyk.

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości