TVN24 Biznes | Ze świata

Historyczny spadek liczby użytkowników Facebooka

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Akcje spółki Meta, czyli właściciela Facebooka i Instagrama, w czwartek po południu tanieją o prawie jedną czwartą. To może być najgorsza sesja dla amerykańskiej firmy od czasu jej debiutu na Wall Street w 2012 roku - zwróciła uwagę Agencja Reutera. Do wyprzedaży przyczyniły się słabe wyniki Facebooka w czwartym kwartale. A średnia dzienna liczba aktywnych użytkowników spadła po raz pierwszy w historii.

Kapitalizacja rynkowa spółki Meta zmniejszyła się o ponad 200 mld dolarów. "Prezes Meta Mark Zuckerberg może i chciałby przenieść świat do alternatywnej rzeczywistości, ale rozczarowujące wyniki za czwarty kwartał szybko przebiły jego metawersyjną bańkę" - powiedziała, cytowana przez Reutera, Laura Hoy, analityk brytyjskiej firmy Hargreaves Lansdown.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Facebook - liczba użytkowników

W ostatnim kwartale 2021 roku Facebook stracił około pół miliona aktywnych, dziennych użytkowników - ich liczba spadła z 1,930 mld do 1,929 mld. To pierwszy spadek tego wskaźnika w 18-letniej historii serwisu.

Liczba miesięcznych użytkowników Facebooka pozostawała na względnie stałym poziomie 2,91 mld. Według szacunków, przychody spółki Meta w czwartym kwartale były w przedziale 27-29 mld dolarów. Podczas gdy analitycy spodziewali się przychodów w wysokości 30,15 mld dolarów - wynika z danych firmy Refinitiv.

Firma matka Facebooka, Meta Platforms, ostrzegła o wolniejszym wzroście dochodów spowodowanym odpływem użytkowników do innych serwisów, takich jak TikTok czy YouTube, oraz mniejszymi wpływami od reklamodawców.

Do rywalizujących z Facebookiem platform odeszło szczególnie wielu młodych użytkowników - przyznał Mark Zuckerberg, twórca serwisu i prezes Meta. Dodał, że liczy na rozwój firmy w związku z nowymi inwestycjami w serwisy wideo i wirtualną rzeczywistość. Meta jest drugą, po Google, największą cyfrową platformą reklamową na świecie - przypomniało BBC.

Meta - notowania

Kurs akcji Meta od początku czwartkowej sesji znajduje się pod kreską. Około godz. 18 czasu polskiego akcje taniały o ponad 24,5 proc. - do 243,7 dolara za walor.

stooq.pl

Jedną z obaw inwestorów dotyczących Meta, oprócz spadku użytkowników Facebooka i mniejszych zysków, są plany Zuckerberga zakładające zainwestowanie miliardów dolarów w związany z wirtualną rzeczywistością projekt metawersum - oceniło BBC. Dodano, że mimo ogromnych inwestycji, projekt jest daleki do ukończenia, a jego cała koncepcja opiera się na ryzykownych założeniach Zuckerberga, że spotka się z szerokim zainteresowaniem.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: askarim / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości