Każdego tygodnia z pracy w tej firmie rezygnują setki osób

Autor:
JW/ToL
Źródło:
Reuters
Na ile polityka wpływa na decyzje banku centralnego? Komentuje Ignacy Morawski
Na ile polityka wpływa na decyzje banku centralnego? Komentuje Ignacy Morawski TVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSNa ile polityka wpływa na decyzje banku centralnego? Komentuje Ignacy Morawski

Pomimo przejęcia przez UBS bank Credit Suisse wciąż ma kłopoty. Jak donosi Reuters, pracownicy niepokoją się o swoją przyszłość i szukają stabilniejszego zatrudnienia. Z informacji agencji wynika, że w każdym tygodniu firmę opuszczają setki pracowników, a dziennik "Blick" pisze o nawet 150 rezygnacjach dziennie.

Reuters, powołując się na dwóch anonimowych rozmówców, będących pracownikami Credit Suisse podaje, że każdego tygodnia setki ludzi odchodzi z banku do konkurencji.

Szwajcarski dziennik "Blick" poinformował, że każdego dnia około 150 osób na całym świecie rezygnuje z pracy w Credit Suisse, podczas gdy jedna z dwóch osób, z którymi rozmawiała Agencja Reutera mówiła o około 200 rezygnacji tygodniowo. Według jednego z rozmówców agencji nie ma dnia, by nie pojawił się kolejny e-mail pożegnalny.

Pracownik Credit Suisse powiedział, że do decyzji o rezygnacji z pracy przyczyniło się z pewnością zarządzenie wydane przez szwajcarski resort finansów, zgodnie z którym wypłaty premii za 2022 rok dla pracowników wyższego szczebla są mniejsze niż pierwotnie miały być lub w ogóle zostały anulowane.

UBS przejęło Credit Suisse

UBS zgodził się 19 marca na przejęcie swojego mniejszego rywala w ramach akcji ratunkowej. Została on zorganizowana przez władze po tym, jak na rynku doszło do zawirowań, które doprowadziły pożyczkodawcę na skraj upadku.

Credit Suisse przekazało w kwietniu, że "odpływ pracowników był wyższy w ciągu ostatniego roku" i że pod koniec pierwszego kwartału miał nieco ponad 48 tys. pełnoetatowych pracowników. Pod koniec 2022 roku było zaś 50,4 tys. pełnoetatowych pracowników. Jednym z konkurentów podkradających personel Credit Suisse jest hiszpański Santander, który według doniesień Bloomberga zatrudnił przynajmniej ośmiu bankierów z CS i nie planuje na tym poprzestać.

Dział inwestycyjny CS do likwidacji

Tymczasem UBS dwoi się i troi, by zamknąć umowę przed końcem obecnego kwartału. Bank stara się o szybkie zatwierdzenie transkacji przez organy regulacyjne na całym świecie, by zapewnić większą pewność zarówno dla pracowników, jak i klientów.

Kierownictwo UBS przekazało, że ustawi bardzo wysoką poprzeczkę przy podejmowaniu decyzji o zatrzymaniu któregokolwiek z pracowników bankowości inwestycyjnej Credit Suisse.

UBS przekazał, że planuje likwidację działu bankowości inwestycyjnej Credit Suisse, który zatrudnia około 17 tys. pracowników, a państwo zobowiązało się do udzielenia 9 miliardów franków szwajcarskich gwarancji na pokrycie potencjalnych strat z tej operacji.

Połączony bank będzie zatrudniał 120 tys. osób na całym świecie, chociaż UBS już przekazał, że zmniejszy zatrudnienie, aby obniżyć koszty.

Zaślepka materiału TVN24GO
Prof. Marcin Wiącek w "Rozmowie Piaseckiego"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: O_P_G / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości