Tydzień poszukiwań, przeczesane setki kilometrów i jest. Radioaktywna kapsułka znaleziona

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters

Kapsułka z materiałem radioaktywnym, która zginęła niedawno w Australii, została odnaleziona - pisze agencja informacyjna Reuters. Kontakt z tym niepozornie wyglądającym przedmiotem mógł grozić poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Produkt został zabezpieczony i przebadany przez odpowiednie służby. Teraz ma trafić do miasta Perth, gdzie będzie przechowywany w przystosowanym do tego miejscu.

Jak powiedział minister ds. służb ratunkowych Stephen Dawson "zlokalizowanie tego obiektu było monumentalnym wyzwaniem". - To była dosłownie igła w stogu siana - powiedział Dawson. Służby przekazały, że przedmiot znaleziono przy jednej z australijskich dróg. Prawdopodobieństwo wystąpienia skażenia w tym miejscu jest niewielkie.

Zagubiona kapsułka

Kapsułka prawdopodobnie wypadła z ciężarówki, która przejechała około 1400 km przez stan Australia Zachodnia pomiędzy północą stanu, z miejscowości Newman, do magazynu na przedmieściach Perth. Koncern odpowiedzialny za zlecenie przewozu Rio Tinto przeprosił w poniedziałek za zaistniałą sytuację.

Mieszkańcom Australii Zachodniej zalecono, by w razie znalezienia przedmiotu trzymali się od niego w odległości co najmniej pięciu metrów. Ekspozycja mogła spowodować bowiem poważne oparzenia popromienne. Eksperci twierdzą jednak, że zachowanie dystansu zminimalizowałoby ryzyko dla zdrowia, które przypominałoby poddanie się prześwietleniu rentgenowskiemu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: AAP/DFES

Pozostałe wiadomości