TVN24 Biznes | Z kraju

ZUS ostrzega przed oszustami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Policja przestrzega przed oszustami
Policja przestrzega przed oszustamiTVN24 Wrocław
wideo 2/5
TVN24 WrocławPolicja przestrzega przed oszustami

Oszuści podszywają się pod numer Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i proszą klientów o podanie swoich danych. ZUS przypomina, że konsultanci nie dzwonią w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub też zmiany numerów telefonów używanych w komunikacji z bankami.

Do ZUS docierają sygnały o tzw. spoofingu telefonicznym. Polega on na podszywaniu się pod dowolny numer lub nazwę kontaktu. Choć telefon odbiorcy wyświetla daną informację o dzwoniącym lub piszącym wiadomość, w rzeczywistości dzwoni lub pisze ktoś inny. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków czy przedstawicieli urzędów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

ZUS ostrzega przed oszustami

- W ostatnich dniach otrzymujemy od klientów zgłoszenia z informacją, że otrzymali połączenia z numeru infolinii ZUS 22 560 16 00 (wyświetlany na telefonie klienta), gdzie osoba łamaną polszczyzną zapytała, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta PUE oraz czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o zmianie numeru telefonu - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Podkreślił, że konsultanci infolinii ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub zmiany numerów telefonów w bankach.

- Zgodnie z naszymi standardami w sytuacji, kiedy jest konieczność kontaktu pracownika ZUS z klientem, nasi konsultanci przedstawiają się, podając swoje imię i nazwisko oraz przekazują informację merytoryczną, zazwyczaj związaną z pytaniem klienta - wskazał Żebrowski.

Zaznaczył, że połączenia te mogą też dotyczyć wezwania na kontrolę zwolnienia lekarskiego lub są związane z prowadzoną w ZUS konkretną sprawą klienta. - Nie zmieniamy tą drogą numeru telefonu służącego do uwierzytelnienia klienta w systemie - dodał.

Rzecznik ZUS zaapelował, aby nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania na PUE ZUS.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości