Z kraju

Krawiec ma ustąpić stanowisko Jasińskiemu. To on stanie na czele Orlenu

Z kraju

tvn24Wojciech Jasiński ma zostać nowym prezesem Orlenu

Wojciech Jasiński, poseł PiS i były minister skarbu państwa, do końca roku ma zostać nowym prezesem Orlenu - dowiedział się portal tvn24bis.pl. Wcześniej polityk będzie musiał złożyć swój mandat poselski.

Informację, choć nieoficjalną, potwierdziliśmy w kilku niezależnych od siebie źródłach. - Decyzja zapadła w centrali Prawa i Sprawiedliwości, na ul. Nowogrodzkiej. Nikt z nią nie będzie dyskutował - usłyszeliśmy od jednego z czołowych polityków partii.

Dotychczasowy prezes paliwowej spółki Dariusz Jacek Krawiec, kierujący koncernem od września 2008 roku, ma zostać odwołany w najbliższych tygodniach.

Małe doświadczenie

Sam Jasiński dotąd nie działał w biznesie, a swoją karierę polityczną związał z osobą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Poznali się jeszcze na studiach, na Uniwersytecie Warszawskim. Jasiński pełnił funkcję ministra skarbu państwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w latach 2006 - 2007.

W ostatnich wyborach zdobył mandat poselski z okręgu w Płocku. Tam również zaczynał swoją zawodową karierę. Najpierw jako urzędnik urzędu miejskiego w Płocku a od 1975 roku kierował Urzędem Spraw Wewnętrznych i zarazem był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Jak twierdzi, z partii został wyrzucony w 1982 roku, za organizowanie struktur "Solidarności". Po upadku PRL pracował m.in w Najwyższej Izbie Kontroli. W latach 1997-2000 pracował jedynie w spółce "Srebrna", która do dziś stanowi finansowe zaplecze Prawa i Sprawiedliwości.

Strategiczna firma

Jak wynika z IX edycji rankingu "CE TOP 500" Orlen to lider liderem pod względem przychodów wśród największych firm w Europie Środkowej. Zysk grupy w III kwartale, przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją oraz przed odpisem wartości czeskich aktywów petrochemicznych Unipetrolu w wysokości 0,1 mld zł, wyniósł 2,1 mld zł. Zysk netto wyniósł w tym czasie 0,9 mld zł. Od 18 września 2008 roku prezesem Orlenu jest Dariusz Jacek Krawiec. Jego wynagrodzenie wraz z premią wyniosły w 2014 roku 2,9 mln zł.

Po wygranych wyborach pod kontrolą PiS znalazło ponad 500 spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wśród nich znajdują się te największe, o strategicznym znaczeniu jak KGHM, PGE, PZU, PKO BP, Lotos i Orlen.

Wczoraj Minister Skarbu Państwa odwołał, a następnie powołał nowych czterech członków rady nadzorczej spółki Tauron. Roszady objęły również rady nadzorcze Enei oraz Energi.

Wojciech Jasiński zaprezentował dzisiaj założenia projektu ustawy o tzw. podatku bankowym:

Wojciech Jasiński zaprezentował dzisiaj założenia projektu ustawy o podatku bankowym
Wojciech Jasiński zaprezentował dzisiaj założenia projektu ustawy o podatku bankowymTVN24 Biznes i Świat

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl) / Źródło: tvn24.pl, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości