JSW z nowym-starym prezesem

Z kraju

TVN24 KatowiceJSW SA ma prezesa - jest nim Tomasz Gawlik

Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej powołała Tomasza Gawlika na stanowisko prezesa na kolejną kadencję. Zadecydowano również o powołaniu czterech innych członków zarządu.

Członkami zarządu spółki oprócz Gawlika zostali wybrani Robert Ostrowski, Józef Pawlinów, Krzysztof Mysiak i Artur Wojtków.

Trzyletnia kadencja nowego zarządu rozpocznie się dopiero z dniem odbycia tegorocznego zwyczajnego walnego zgromadzenia spółki, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Nastąpi to do połowy roku.

Zmiany wobec stanu obecnego będą jednak niewielki. Gawlik już teraz jest prezesem zarządu JSW, a zasiadają w nim także Mysiak, Ostrowski i Wojtków.

Zmiany personalne

W kończącej się kadencji w zarządzie JSW doszło do wielu zmian personalnych. W lutym 2015 r., po protestach związkowych i strajku, dymisję złożył kierujący spółką od blisko ośmiu lat prezes Jarosław Zagórowski. Zastąpił go związany z grupą JSW Edward Szlęk, który jednak we wrześniu ubiegłego roku zrezygnował ze stanowiska ze względów zdrowotnych. W grudniu rada nadzorcza powołała na stanowisko prezesa Gawlika - wcześniej wiceprezesa ds. strategii, z grupą JSW związanego na różnych stanowiskach od 1989 r. Kilkakrotnie zmieniali się również wiceprezesi JSW.

Trudna sytuacja, słabe wyniki

Spółkę od ubiegłego roku dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku ubiegłego roku wprowadzono program restrukturyzacji grupy JSW, w którym znalazły się m.in. inicjatywy związane z podniesieniem efektywności. Spółka porozumiała się ze swoimi obligatariuszami ws. uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 r. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił 24 marca w Katowicach, że do czerwca tego roku JSW ustabilizuje swoją sytuację i sprosta wymogom porozumienia z bankami. Jego zdaniem budowana dla spółki konstrukcja naprawcza jest realna i spójna biznesowo. Plan zakłada m.in. wykorzystanie wybranych aktywów z grupy JSW do pozyskania kapitału - chodzi o koksownie i spółki energetyczne. W marcu JSW podała, że jej strata netto za ubiegły rok przekroczyła 3,1 mld zł; na wynik w znacznym stopniu wpływają odpisy na majątku dokonane na ponad 2,83 mld zł. Chodzi o odpisy aktualizujące, dotyczące aktualizacji majątku w segmencie węglowym, koksowym i energetycznym.

JSW nadal nie będzie wypłacała deputatu węglowego emerytomTVN24BiS /

Autor: ag//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice