Strefy ciszy w pendolino. Koniec telefonów i głośnych rozmów

Z kraju

tvn24Strefa ciszy w Pendolino

Bez rozmów telefonicznych i słuchania głośnej muzyki, a mówienia szeptem tylko w wyjątkowych sytuacjach - takie zasady obowiązywać będą w strefach ciszy w pociągach pendolino. Od dziś kupimy bilet na podróż w takiej strefie.

Strefy ciszy pojawią się w każdym pociągu pendolino w wagonie nr 7 (kl. 2) za miesiąc, od 14 kwietnia br. - Pasażerowie sugerowali nam wprowadzenie podobnego rozwiązania, jakie już dziś stosują np. koleje niemieckie czy czeskie. Chęć korzystania z przejazdu w strefie ciszy pojawiła się także w trakcie badań sondażowych podróżnych, jakie prowadziliśmy. Ponad połowa, uznała wtedy strefę ciszy za atrakcyjne rozwiązanie - mówi rzeczniczka prasowa PKP Intercity Beata Czemarajda. Osoby, które wybiorą podróż w strefie ciszy powinny zachowywać… ciszę. Rozmowy telefoniczne będą musiały prowadzić poza strefą a muzyki słuchać cicho i wyłącznie w słuchawkach. Korzystając zaś laptopa, tabletu czy innych urządzeń elektronicznych, będą musiały wyłączyć dźwięk już przed rozpoczęciem podróży. Jak wskazuje przewoźnik w wyjątkowych sytuacjach dozwolone będzie jedynie mówienie szeptem.

Cena ta sama

Cena biletu za przejazd w strefie ciszy będzie taka sama jak cena biletu w klasie 2. Podczas zakupu biletu w kasie czy przez internet, pasażer będzie miał do wyboru miejsce w części standardowej składu lub właśnie w strefie ciszy. Przewoźnik przez dwa miesiące będzie realizował pilotaż, w trakcie którego sprawdzi zainteresowanie usługą, zbierze uwagi oraz doświadczenia pasażerów z funkcjonowania stref w pociągach. O zasadach funkcjonujących w strefie ciszy będą przypominały m.in. specjalne informacje umieszczone w wagonie ,w którym będzie strefa.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24