Orlen sprzedaje stacje Lotosu. Jest umowa

Autor:
/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Obajtek: umowa z Saudi Aramco nas w pełni zabezpiecza
Obajtek: umowa z Saudi Aramco nas w pełni zabezpieczaTVN24
wideo 2/8
TVN24Obajtek: umowa z Saudi Aramco nas w pełni zabezpiecza

PKN Orlen podpisał z węgierskim koncernem MOL umowy w ramach finalizacji realizacji środków zaradczych Komisji Europejskiej dotyczących przejęcia kontroli nad Lotosem - podał Orlen w komunikacie. Wcześniej w środę Orlen informował o podpisaniu umowy z saudyjskim Aramco.

"W celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku sprzedaży detalicznej paliw, określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2020 roku wyrażającej warunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez spółkę kontroli nad Grupą Lotos (...) w dniu 30 listopada 2022 roku Spółka podpisała z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz MOL 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 610 mln dolarów" - podano.

Jak dodano w komunikacie element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w dniu, w którym podpisano umowę przyrzeczoną.

Podpisano też umowę sprzedaży na rzecz MOL paliw, obowiązującą w okresie do 8 lat od dnia jej wejścia w życie i umowę licencyjną określającą warunki korzystania przez Lotos Paliwa ze znaków towarowych wykorzystywanych na stacjach Lotos dla potrzeb przeprowadzenia ich rebrandingu.

Sprzedaż węgierskiemu MOL-owi stacji Lotosu

Wcześniej informowano, że w ramach środków zaradczych wymaganych przez Komisję Europejską, związanych z fuzją Orlenu z Lotosem, węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw Lotosu za kwotę 610 mln dolarów. PKN Orlen nie udostępnił listy 417 stacji, które zostaną przejęte przez węgierski koncern.

Orlen poinformował w środę ponadto, że trwają prace nad zakończeniem procesu zawarcia finalnej umowy, na podstawie której podmioty z Grupy Kapitałowej Orlen nabędą od MOL stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech i na Słowacji.

Umowa z Aramco

Wcześniej w środę Orlen poinformował, że podpisał umowy z Aramco Overseas Company dot. finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej ws. przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem.

PKN Orlen podał, że "w dniu 30 listopada 2022 roku spółka podpisała z Aramco Overseas Company B.V. (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1 Sp. z o.o.".

"W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce" - podał PKN Orlen w komunikacie.

Zaślepka materiału TVN24GO
(Nie)bezpieczna fuzja. Reportaż magazynu "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości