Duży bank ogłasza program ugód dla frankowiczów. Podano termin

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Ważna decyzja TSUE dla frankowiczów
Ważna decyzja TSUE dla frankowiczówTVN24
wideo 2/3
TVN24Ważna decyzja TSUE dla frankowiczów

mBank zapowiedział we wtorek, że w październiku uruchomi program ugód dla wszystkich klientów spłacających kredyty frankowe. Przedstawiciele banku mają się kontaktować w tej sprawie z klientami.

Bank przekazał w komunikacie, że program ugód będzie ofertą przewalutowania kredytu oraz redukcji kapitału pozostającego do spłaty. "Warunki umorzenia klienci będą mogli negocjować indywidualnie. Dodatkowo, dla kredytu po przewalutowaniu bank zaproponuje okresowo stałą stopę procentową w wariancie atrakcyjniejszym niż w standardowej ofercie" - zapowiedział mBank.

Dzięki temu - jak wskazano - "na zawsze zostanie wyeliminowane ryzyko kursowe oraz ryzyko stopy procentowej w okresie 5 lat".

Przedstawiciele banku wyjaśnili, że kształt programu jest efektem doświadczeń z pilotażu, który bank prowadził do tej pory. "Testowano w nim różne rozwiązania ugodowe wśród klientów reprezentujących całą populację kredytobiorców. Pilotaż ugód pokazał, że klienci zainteresowani zamianą kredytu oczekiwali indywidualnego podejścia, co potwierdzili też w badaniach preferencji" - czytamy.

Zgodnie z zapowiedziami program ugód zostanie uruchomiony w październiku br. i będzie prowadzony etapami. "Szczegóły bank przedstawi wraz z jego startem. Klienci powinni czekać na kontakt ze strony banku" - dodano.

Jak przekazał zarząd mBanku S.A., "w związku z decyzją podjętą 27 września 2022 roku przez Bank, koszty ryzyka prawnego związanego z hipotecznymi kredytami walutowymi ujęte w III kwartale 2022 roku wyniosły 2 336 mln zł". Jak czytamy w raporcie bieżącym, "wzrost kosztów ryzyka prawnego wynika głównie ze zmian w założeniach dotyczących prognozowanych scenariuszy sądowych oraz wielkości populacji kredytobiorców, która w ocenie banku złoży w przyszłości pozew lub zawrze ugody".

Bank poinformował, że "całkowita wartość rezerw utworzonych na ryzyko prawne związane z hipotecznymi kredytami walutowymi na dzień 27 września 2022 roku wyniesie 6 803 mln zł".

Czytaj także: Duża podwyżka stóp procentowych i zawirowania walutowe. O ile wzrośnie rata kredytu?

Program ugód dotyczących kredytów frankowych wcześniej uruchomiono też m.in. w PKO BP oraz Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Bank Pekao.

CHF/PLN

Koszty ryzyka prawnego

Dodatkowo mBank podał, że koszty ryzyka prawnego, związanego z kredytami hipotecznymi we frankach szwajcarskich za trzeci kwartał br., wyniosły 2,336 mld zł. Całkowita wartość rezerw utworzonych na ryzyko prawne związane z hipotecznymi kredytami walutowymi na 27 września 2022 roku wyniesie 6,803 mld zł.

"Aktualizacja kosztów związanych z ryzykiem prawnym dla kredytów we frankach szwajcarskich wynika głównie ze zmian w założeniach dotyczących prognozowanych scenariuszy sądowych oraz wielkości populacji kredytobiorców, która w ocenie banku złoży w przyszłości pozew lub zawrze ugody. Poziom utworzonych rezerw pozwoli właściwie zabezpieczyć sytuację banku w kontekście sporów frankowych" - przekazano w komunikacie.

W związku z tym oraz biorąc pod uwagę koszt tzw. wakacji kredytowych (szacowany wcześniej na 1-1,4 mld zł), mBank spodziewa się ujemnego wyniku netto Grupy mBanku za cały 2022 rok. Wcześniej, po pierwszych sześciu miesiącach br., grupa zanotowała 742 mln zł zysku netto (1 147 mln zł z wyłączeniem segmentu walutowych kredytów hipotecznych).

PAP/Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz / Shutterstock

Pozostałe wiadomości