"Żadnych powodów do paniki absolutnie nie ma. Cukru jest u nas dużo"

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wysokie ceny cukru - niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem
Wysokie ceny cukru - niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiemTVN24
wideo 2/8
TVN24Wysokie ceny cukru - niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem

Nie musimy martwić się o dostępność cukru - powiedział w rozmowie z portalem TVN24 Biznes dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner. Przypomniał, że Polska jest trzecim największym producentem cukru w Europie.

W środę informowaliśmy, że niektóre sieci wprowadziły limity na zakup cukru. Jak wyjaśniano, miało to związek ze zwiększonym popytem na ten produkt. Jednocześnie uspokajano, że cukru nie zabraknie.

"Cukru jest u nas dużo"

Także dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner w rozmowie z portalem TVN24 Biznes zapewniał, że "nie musimy martwić się o dostępność tego produktu". - Cukru jest u nas dużo, jesteśmy trzecim największym producentem cukru w Europie. Poza tym za chwilę, w październiku, rusza kampania cukrownicza, kiedy będzie produkowany nowy cukier ze zbiorów buraka cukrowego - mówił.

Ekspert wyjaśnił, że "problemy z cukrem w paru sklepach wynikają z kilku powodów". - Z jednej strony są problemy logistyczne tych sieci. Z drugiej strony mamy w tej chwili duże zapotrzebowanie na cukier, bo dużo Polaków robi przetwory - wymieniał.

Gantner stwierdził, że "wywołano panikę, że cukru zabraknie, chociaż to nieprawda". Jednocześnie dodał, że "w niektórych sieciach okazało się, że cukier jest tańszy niż na przykład w hurtowniach".

- To wynika z siły tych sieci rynkowych. One są na tyle duże, że były w stanie podpisać kontrakty po niższych cenach. W związku z tym również mali przedsiębiorcy, właściciele mniejszych sklepów, zaczęli kupować cukier w tych sieciach - tłumaczył. - To spowodowało chwilowe niedobory na półkach, ale żadnych powodów do paniki absolutnie nie ma - ocenił.

Minister: w Polsce cukru nie zabraknie

- W Polsce nie zabraknie cukru, jesteśmy trzecim producentem cukru w UE, więc naprawdę mamy go bardzo dużo - zaznaczył w czwartkowym wpisie na Twitterze minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Jak zapewnił Kowalczyk, Krajowa Grupa Spożywcza posiada duże zapasy cukru - "realizuje w pełni kontrakty, ale też i ma duże nadwyżki". - Zapraszamy wszystkich tych, którzy nie mogą zaopatrzyć się w cukier gdzie indziej, wszystkich handlowców, do Krajowej Grupy Spożywczej - wskazał.

- Popatrzmy spokojnie na zachowania rynkowe i bądźmy pewni, że zawsze cukier kupimy - stwierdził minister.

W czwartek Krajowa Grupa Spożywcza zapewniła podczas konferencji prasowej, że w pełni realizuje kontrakty na dostawy cukru do sieci handlowych. Spółka jest największym dostawcą cukru w Polsce, kontroluje 40 proc. tego rynku. Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji Krajowa Grupa Spożywcza produkuje 900 tys. ton cukru rocznie.

Krajowa Grupa Spożywcza informuje na swoich stronach internetowych, że jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie. Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Grupy Spożywczej stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości