TVN24 Biznes | Z kraju

W rok wartość kredytów mieszkaniowych w Polsce wzrosła o ponad dwie trzecie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Ignacy Morawski o powodach podniesienia stóp procentowych
Ignacy Morawski o powodach podniesienia stóp procentowych
wideo 2/4
Ignacy Morawski o powodach podniesienia stóp procentowych

Wartość umów na kredyty mieszkaniowe gospodarstw domowych w drugim kwartale 2021 roku wyniosła 22,2 miliardy złotych. To o około 9,2 miliardy złotych więcej (wzrost o 71 procent) niż było w drugim kwartale 2020 roku - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Z kolei w porównaniu z poprzednim kwartałem odnotowano w drugim kwartale 2021 roku wzrost o ok. 4,9 mld zł (27,9 proc.).

Wartość kredytów mieszkaniowych w Polsce

Jak informuje Narodowy Bank Polski, wyniki ankiety przeprowadzonej przez bank centralny nt. sytuacji na rynku kredytowym w drugim kwartale br. wskazują, że banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych pod wpływem prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym i presji konkurencyjnej oraz obniżyły w stosunku do poprzedniego kwartału wymóg dotyczący udziału własnego kredytobiorcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak podaje bank centralny, banki jednocześnie podniosły marżę dla kredytów o podwyższonym ryzyku.

Według danych NBP w końcu czerwca 2021 r. stan kredytu mieszkaniowego udzielonego przez banki dla gospodarstw domowych wyniósł 486,9 mld zł, tj. był wyższy o 6,2 mld zł względem poprzedniego kwartału oraz wyższy o ok. 24,0 mld zł względem końca czerwca 2020 r. (wzrost r/r o 5,2 proc., podczas gdy w II kw. 2020 r. wzrost wyniósł 8,5 proc.).

Wartość kredytów w Polsce (drugie kwartały)nbp.pl

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości