Z kraju

Nie żyje Jan Kulczyk

Z kraju

Jan Kulczyk nie żyje. Miał 65 lat
TVN24 BiSJan Kulczyk nie żyje. Miał 65 lat

W wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców - poinformował Kulczyk Holding SA. Jan Kulczyk miał tytuł doktora prawa. Był aktywnym na arenie międzynarodowej biznesmenem, najbogatszym Polakiem.

"Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca" - poinformował Kulczyk Holding SA w komunikacie. Jak podała "Gazeta Wyborcza", miał to być "drobny zabieg kardiologiczny". Kulczyk miał - według informacji gazety - jeszcze dziś zostać wypisany ze szpitala w Wiedniu.

Długa droga

Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego. W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 r. wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House. Jan Kulczyk był też współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu. Kulczyk regularnie znajdował się na liście najbogatszych Polaków. Według najnowszej listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem, z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł. Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.

Kulczyk działał też w sektorze spożywczym, infrastruktury i nieruchomości. Jego Kulczyk Investments posiadał udziały w wielu spółkach, m. in. w Ciechu, Polenergii, Serinusie, Autostradzie Wielkopolskiej, Pekaesie czy SABMiller.

W reakcji na informację o śmierci Jana Kulczyka negatywnie zareagował rynek. Akcje Ciechu, największej giełdowej spółki kontrolowanej przez Kulczyka, tracą 3,5 proc.

Jan Kulczyk nie żyje. Inwestor, przedsiębiorca, jeden z najbogatszych Polaków
Jan Kulczyk nie żyje. Inwestor, przedsiębiorca, jeden z najbogatszych PolakówTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl, Gazeta Wyborcza

Raporty:
Pozostałe wiadomości