Także polskie toyoty do kontroli. "Informację będziemy mieli w ciągu 5-7 dni"

Z kraju

TVN24 BiS"Dla całej Europy jest to liczba 1,25 mln samochodów"

- Będziemy musieli zaprosić kierowców na prewencyjny przegląd do autoryzowanych serwisów - powiedział na antenie TVN24 BiŚ Robert Mularczyk, rzecznik Toyota Poland. Chodzi o auta z wadliwymi poduszkami powietrznymi firmy Takata. Jak dodał Mularczyk, "na razie nie ma informacji, ile spośród tych aut jest eksploatowanych w Polsce. - Taką informację będziemy mieli zapewne w ciągu najbliższych 5-7 dni. Wiemy, że dla całej Europy jest to liczba 1,25 mln samochodów - ocenił.

Jak czytamy w komunikacie Toyota Motor Poland, "firma przeprowadziła dochodzenie w sprawie jakości poduszek powietrznych wyprodukowanych przez firmę Takata i zdecydowała się ogłosić globalną akcję kontrolną".

Które modele do kontroli?

Kontrola obejmie 4,99 mln pojazdów na całym świecie.

- Na razie nie mamy takich informacji, ile spośród tych aut jest eksploatowanych w Polsce. Wiemy, że dla całej Europy jest to liczba 1,25 mln samochodów - powiedział Robert Mularczyk, rzecznik Toyota Poland.

Jednocześnie dodał, że "taką informację będziemy mieli zapewne w ciągu najbliższych 5-7 dni".

Jak informuje producent, w wyniku przeprowadzonego dochodzenia na rynku japońskim zidentyfikowano potencjalne zastosowanie w wybranych napełniaczach poduszek powietrznych wadliwego materiału pirotechnicznego.

W konsekwencji, może to spowodować niewłaściwy przebieg generacji gazu podczas procesu odpalenia poduszki w trakcie kolizji.

W Europie kontrola będzie dotyczyła wybranych modeli Corolla, Yaris, RAV4, Hilux, Picnic, Avensis Verso, Tundra i Sequoia, wyprodukowanych w latach 2003-2007 - poinformowała Toyota Motor Poland.

Nie tylko Toyota

Kontrole w swoich samochodach zapowiedziała również Honda i Nissan.

W przypadku Nissana przegląd w autoryzowanych serwisach obejmie 1,56 mln pojazdów, wyprodukowanych w latach 2004-2008. Honda poinformowała o potencjalnie 5 mln aut wyposażonych w wadliwe poduszki od Takaty.

Toyota wezwie do kontroli. "Informację będziemy mieli w ciągu 5-7 dni"TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock