Premier: program 500 plus nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Morawiecki o programie Rodzina 500 plus (wypowiedź z sierpnia 2021)
Morawiecki o programie Rodzina 500 plus (wypowiedź z sierpnia 2021)TVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki o programie Rodzina 500 plus

Program Rodzina 500 plus nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych, ale spełnił nasze oczekiwania społeczne - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, Polski Ład zakłada poszerzenie programów społecznych. Szef rządu wymienił w tym kontekście Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek po południu spotkał się z mieszkańcami gminy Zakrzewo w województwie kujawsko-pomorskim. Jak mówił, w ramach Polskiego Ładu rząd zaplanował m.in. kontynuację, ale też poszerzenie obecnych programów społecznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

500 plus - Mateusz Morawiecki komentuje

- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli środki po to, żeby wspomagać młode rodziny, jak się urodzi drugie, trzecie i kolejne dzieci, między 13. a 36. miesiącem życia. Wtedy - mówią nam specjaliści - jest najtrudniej, najciężej. Wtedy najtrudniej wrócić na rynek pracy mamie czy tacie, wtedy trzeba im najbardziej pomagać, wtedy mają najniższe wynagrodzenia, wiadomo, że tak jest na początku drogi zawodowej - podkreślił premier. Rada Ministrów w ostatni wtorek przyjęła projekt ustawy w tej sprawie. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie.

Morawiecki przyznał zarazem, że program 500 plus był "próbą", która nie spełniła oczekiwań proludnościowych rządu.

- Dlatego w Polskim Ładzie mamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który ma jeszcze raz spróbować, kolejny raz, nie poddajemy się, bo 500 plus było taką próbą, jest cały czas taką próbą i myślę, że wszyscy się zgodzicie, że bez tego byłoby jeszcze gorzej. Nie spełnił naszych oczekiwań proludnościowych, ale spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach "na zeszyt", na kredyt. (...) Dzisiaj trochę łatwiej jest związać koniec z końcem. Łatwiej jest dzisiaj planować życie w gminie, życie w powiecie, życie w gospodarstwie rolnym - zaznaczył szef rządu.

Dzietność w PolscePAP/Adam Ziemienowicz

500 plus od kwietnia 2016

Program Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia 2016 roku. W ramach programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód. Jak czytamy na rządowych stronach, 500 plus ma realizować trzy główne cele: poprawa sytuacji demograficznej, redukcja ubóstwa wśród najmłodszych, inwestycja w rodzinę. W przypadku pierwszego celu, zastępowalność pokoleń gwarantuje współczynnik dzietności na poziomie 2,1, co oznacza, że na sto kobiet powinno przypadać 210 urodzeń. W Polsce od 1989 roku współczynnik dzietności nie gwarantuje zastępowalności pokoleń, a od 1998 roku przyjmuje wartości niższe od 1,5, charakteryzujące niską dzietność. W 2013 roku współczynnik dzietności dla całej Polski osiągnął 1,25 (125 dzieci na 100 kobiet) i do 2015 roku wzrósł do 1,3. Od 2016 roku widać było jego wyraźniejszy wzrost – do 2017 roku, w którym osiągnął 1,45. W kolejnych latach zaczął jednak znów spadać do poziomu 1,38 w roku 2020. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało na początku sierpnia br., że od początku funkcjonowania na program Rodzina 500 plus wydano ponad 156 mld zł.

Trendy demograficzne w PolscePAP

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości