12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dzieci. Rząd przyjął projekt

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie
Mateusz Morawiecki o Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o Polskim Ładzie

Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, czyli dodatkowych 12 tysiącach złotych na drugie i kolejne dzieci. Teraz przepisy trafią do prac w Sejmie. Zdaniem premiera Mateusz Morawieckiego to "kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę". Rodzinny kapitał opiekuńczy, zapowiadany w ramach programu Polski Ład, ma wejść w życie od nowego roku.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Przewiduje on, że na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku 1-3 lata będzie przysługiwać świadczenie w łącznej, maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas konferencji prasowej w Żabiej Woli na Mazowszu, że łączenie życia zawodowego i rodzinnego to bardzo często wielkie wyzwanie, zwłaszcza dla młodych rodzin, dlatego należy je wspierać. - Jest to 12 tysięcy złotych kapitału dla rodzin, żeby wesprzeć na tym etapie życia dzieci naszych wspaniałych, młodych rodziców - przekazał szef rządu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

We wtorek jeszcze przed posiedzeniem Rady Ministrów, premier zamieścił wpis na Facebooku w sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego. "Konsekwentnie wspieramy polskie rodziny w wychowaniu dzieci. Dlatego, w ramach Polskiego Ładu, powstał program Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To dodatkowe 12 tysięcy złotych, które rodzice będą mogli wydać wedle własnego uznania. To również kolejny krok na drodze do poprawy życia Polaków i dobra inwestycja w polską rodzinę" - napisał szef rządu.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - zasady

Pod koniec lipca projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został przekazany do konsultacji społecznych. Celem nowego świadczenia jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dziećmi. Minister rodziny Marlena Maląg zapowiadała, że rodzice będą mogli samodzielnie wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

Realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą ma się zająć Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z projektem, wniosek o 12 tys. złotych i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie Dobry Start i Rodzina 500 plus, czyli: portal Emp@tia, PUE ZUS i bankowość elektroniczna.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, ale zgodnie z projektowanymi przepisami prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom, którzy mają już drugie i kolejne dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. W takim przypadku świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości