Z kraju

Z kraju

Osoby planujące własną działalność gospodarczą mają kilka możliwości pozyskania kapitału na start. Wśród nich są dotacje unijne i fundusze pożyczkowe, o które przyszły przedsiębiorca może się starać. Szczegóły programów przedstawia w "Pieniądzach od Rana" Katarzyna Sokolnicka z Fundacji MSP.

Są propozycje dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które miałyby dać ich zgodę na pakiet energetyczno-klimatyczny zaproponowany wcześniej przez Komisję Europejską. Szczegóły w "Pieniądzach od Rana" zdradza Maciej Nowicki, minister środowiska.

Razem z Marcinem Rupińskim analitykiem Domu Maklerskiego BOŚ , analizujemy wczorajsze gwałtowne spadki i staramy się przewidzieć co dziś przyniesie dzień na GPW.

Złe wyniki BBI Capital NFI za III kwartał. Nie ma co ukrywać, że wszystko przez nie udane wyjścia inwestorów. Prezes BBI - Dawid Sukacz - jednak uspokaja i podkreśla, ze na koniec tego roku jeszcze spółka uzyska zysk dodatni.

Dziś we Francji święto wina - my również o winie. Przede wszystkim pytamy się o polski rynek win. Czy już dziś możemy w Polsce dostać każde wino? I za jaką cenę? Jak rozwinął się rynek win w Polsce i jak może się jeszcze potoczyć jego rozwój - mówili Grzegorz Jach z Centrum Wina oraz Tomasz Prange-Barczyński redaktor naczelny magazynu "Wino".

Obroty na polskim rynku instrumentów pochodnych stale rosną. Są jednak pewne jego ograniczenia - w przeciwieństwie do rynków zagranicznych, w Polsce Otwarte Fundusze Emerytalne nie mogą inwestować w instrumenty pochodne. Więcej na temat tego rynku na antenie TVN CNBC Biznes mówi Jarosław Ziębiec, dyrektor Działu Rozwoju Instrumentów Finansowych.

Instrumenty pochodne, zwane też derywatami, wciąż wzbudzają wśród Polaków nieufność. Jednak obroty tymi instrumentami stale rosną. O polskim rynku derywatyw i światowym w kontekście kryzysu finansowego mówi w "Dniu na Rynkach" Przemysław Błotny z Barclays Capital.

Spółka Piecobiogaz zamierza wkrótce zadebiutować na warszawskim parkiecie.Czym spółka się zajmuje i jakie ma plany na przyszły rok mówiła w programie "Dzień na rynkach" prezes Piecobiogazu-Wiktoria Wiśniewska.

Wzrost gospodarczy w Polsce może wynieść w 2009 r. ok. 3,8 proc PKB po rewizji Ministerstwa Finansów. Takie obniżenie prognozy kosztowałoby polski budżet ok. 5-7 mld zł. Z kolei rewizja do 2 proc. wymusiłaby uszczuplenie budżetu o ponad 20 mld zł. O danchy makroekonomicznych i polskiej gospodarce mówi w "Dalszym Ciągu Poranka" Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Prezesi koncernów motoryzacyjnych ustawiają się w kolejkę po rządowe pieniądze. Czy państwo powinno ratować upadające firmy? Także w Polsce? W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" rozmawialiśmy z Marcinem Piasecki, redaktorem naczelnym "The Wall Street Journal Polska", Mateuszem Machajem, ekonomistą oraz Andrzejem Malinowskim z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Nowe umowy, rosnące zyski, malejące straty w spółkach zależnych, coraz bliżej strategicznego poziomu rentowności, i... zupełnie nowe przedsięwzięcie z sektora e-commerce: prezes spółki Integrer SA ma powody do zadowolenia. Z Rafałem Brzóską, prezesem Integrer, rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach".

Gorący dzień dla przyszłych emerytów - zwłaszcza dla tych, którzy walczą o pozostawienie im prawa do korzystania z tzw. emerytur pomostowych. Analitycy są zaskoczeni formą, w jakiej upublicznia się kolejne rządowe zmiany. W programie "Fakty Ludzie Pieniądze" sejmowe utarczki podsumowaliśmy z Januszem Śniadkiem, przewodniczącym NSZZ Solidarność i Ryszardem Petru, ekonomistą.

Głębokie zmiany w zarządzie Gino Rossi są konsekwencja działań prowadzonych od dawna: zakup Simple Products, rozwój nowej odzieżowej marki męskiej Cosimo Martinelli, konsolidacja marki - uniemozliwiły - zdaniem naszego gościa, nowego prezesa Gino Rossi, prace w dotychczasowym składzie. O wszystkich zmianach w firmie mówi prezes Gino Rossi, Paweł Kapłon.

Główni partnerzy handlowi Polski - jak np. Niemcy czy Rosja - borykają się z kryzysem - co już szkodzi naszym eksporterom. Może więc warto śladami premiera Donalda Tuska - który podąża z misją gospodarczą do Kuwejtu i Kataru zainteresować się partnerami, którym kryzys nie straszny? Jak szukać partnerów handlowych nad Zatoką Perską i jakim firmom się to może opłacić? Na te i inne pytania odpowiadali nasi goście którymi byli:Marek Kubicki-portal Arabia.pl oraz Zdzisiław Ingielewicz-biznesmen.

Idą dobre czasy dla kupujących mieszkania - twierdzą eksperci mimo, że developerzy zapewniają, że większych obniżek już nie mogą zaoferować. Czy warto czekać z decyzją o zakupie?

Ze względu na podatek podnieśli - po zniesieniu podatku nie obniżą - a jeżeli nawet, to minimalnie. Firmy ubezpieczeniowe - i polisy OC. Dziś w sejmie drugie czytanie nowelizacji prawa o świadczeniach zdrowotnych, która m.in znosi tzw. podatek Religi. Ale nawet jeżeli posłowie przegłosują zmiany to wcale nie oznacza, ze kierowcy będą płacić mniej. Dlaczego?

Działalność Impexmetalu opiera się głównie na eksporcie do krajów zachodniej części Unii Europejskiej. W gospodarkach, których dotyka recesja, widać pewne problemy z realizacją płatności. O działaniach spółki i modernizacji w ramach grupy mówi w "Dniu na Rynkach" Arkadiusz Krężel, przewodniczący rady nadzorczej Impexmetalu.

Spółka Apator wciąż odrabia pierwszy kwartał. W "Dniu na Rynek" jej prezes, Janusz Niedźwiecki opowiada o wynikach finansowych spółki, planach zakupu 51 proc. udziałów w jednej z rumuńskich spółek, a także o planach eksportowych w Afryce i Ameryce Południowej.

Na początku przyszłego roku Grupa ATM rusza z budową studia w Warszawie - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes spółki, Maciej Grzywaczewski. Wiceprezes potwierdził, że na początku 2010 roku studio powinno być już gotowe.

Październik dla Ministerstwa Finansów był rekordowy pod względem sprzedaży obligacji. Czy Polacy na nowo w trudnych czasach odkryli obligacje detaliczne sprzedawane przez skarb państwa? Jak powiedziała w TVN CNBC Biznes Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów największym zainteresowaniem spośród obligacji detalicznych cieszą się obligacje 10-letnie.