Z kraju

Z kraju

W programie "Dzień na Rynkach" prezes Multimediów Polska Andrzej Rogowski zapewniał, że spółka pokaże w 2009 stabilność biznesu multimedialnego mimo, że jest ona podatny na wahania kursowe. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem prezes Multimediów powiedział, że jest przekonany iż wyniki spółki będą lepsze rok do roku.

W dniu dzisiejszym odbyła się inauguracja spotkań bankowców na temat pobudzenia akcji kredytowej. Jakie są jego wstępne postanowienia? Czy takie spotkania zmienią sytuację na rynku kredytowym? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Raiffeisen Bank Polska Piotrem Czarneckim.

Łagodniejszy od oczekiwanego spadek produkcji w marcu, to dobra wiadomość w złych czasach - powiedział w TVN CNBC Biznes, członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Dariusz Filar. Z danych GUS wynika, że produkcja spadła w marcu w ujęciu rocznym o 2 procent, podczas gdy analitycy prognozowali 6,5 procentowy spadek.

Na wiosnę – zielono. Również na giełdzie. Fundusze inwestycyjne pokazują oznaki ożywienia – czy można interpretować je jako pierwsze jaskółki nadchodzącej hossy? Zapraszamy na „Portfel”.

Dziś w „Portfelu” przyjrzymy się kredytom konsolidacyjnym. Czy faktycznie umożliwiają one poważne oszczędności w spłacaniu rat? Zastanowimy się również, czy telefoniczne abonamenty mają szansę w starciu z aparatami na kartę.

Nie kredytem a gotówką Amrest zamierza finansować planowane akwizycje. Spółka odnotowała w I kwartale 2009 roku wzrost przychodów o prawie 120 procent w ujęciu rocznym. Szczegóły dotyczące działalności i wyników finansowych Mikołajowi Kunicy w "Dniu na Rynkach" zdradza dyrektor operacyjny Amrest, Wojciech Mroczyński.

- Główna stopa procentowa może spaść do poziomu 3 procent - powiedział w TVN CNBC Biznes członek RPP. Stanisław Owsiak dodał, że obecnie jest duże pole do obniżek stóp procentowych, jednak jego zdaniem cięcie stóp na najbliższym posiedzeniu - w przyszłym tygodniu, jest wątpliwe. Z profesorem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Czego można nie wykluczać, a co można już wykluczyć? O to w programie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz pytał Konrada Soszyńskiego-ekonomistą BGK.

Dzięki fuzji z Torfarmem Prosper będzie miał 30-procentowy udział w rynku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek zarządu Prosper, Adam Pieniacki. Rodzina Wesołowskich zdecydowała się sprzedać akcje Prospera po 5 zł. W ciągu 30 dni Torfarm ma ogłosić wezwanie do sprzedaży pozostałych walorów spółki. O korzyści płynące z połączenia spółek gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

Z danych GUS o inflacji wynika, że w marcu ceny żywności i napojów alkoholowych przyśpieszyły do prawie 6 proc. Jednak sprzedaż detaliczna na początku roku była słaba. Prezes Ambry- Robert Ożóg powiedział w TVN CNBC Biznes, że jak na razie spółka nie zanotowała spadków.

-Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Z członkiem RPP w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz

Produkcja przemysłowa w marcu niższa o 6,5% w ujęciu rocznym? Zdaniem analityków tempo jej spadku wyhamowuje z powodu większej liczby dni roboczych. Czy to oznacza, że polska gospodarka uniknie technicznej recesji? Gościem w programie "Pieniądze od rana" był Rafał Benecki z ING Banku.

Citigroup funkcjonuje tylko dzięki wsparciu amerykańskiego rządu - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Euro-American Company, Andrzej Kurnicki. Wyniki banków w Stanach Zjednoczonych za pierwszy kwartał 2009 roku są lepsze od oczekiwań, jednak nie tak dobre, jak przed rokiem. Skąd takie wyniki i czy to już początek końca kryzysu, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Czy wyniki, które pokazują dziś światu amerykańskie banki są wiarygodne? To pytanie staje się coraz bardziej uzasadnione. Na początku kwietnia Amerykańska Rada Standardów Rachunkowości Finansowej zgodziła się, by tamtejsze banki same oceniały, ile warte jest to, co mają. Na ile więc ich wycena jest wiarygodna?

Prawdopodobnie w IV kwartale PGE zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Tejchman rozmawiał z prezesem PGE Tomaszem Zadrogą o emisji akcji, wynikach spółki oraz o planowanej budowie elektrowni atomowej.

Kiedyś był mandat za brak świateł - teraz jest opłata za nie korzystanie z pieniędzy. Pieniędzy przyznanych w ramach linii kredytowej, a których klient nie użył. Krótko mówiąc - banki po raz kolejny sięgają do kieszeni Polaków.

16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja na warszawskim parkiecie. O początkach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, pierwszej sesji oraz o planach prywatyzacyjnych i perspektywach jakie są przed warszawską GPW, w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Igorem Chalupcem, prezesem zarządu Icentis oraz Wiesławem Rozłuckim, byłym prezesem GPW.

40 milionów dolarów będzie musiała wydać Polska na obsługę zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Zdaniem przedstawicielki Polski w MFW, Katarzyny Zajdel - Kurowskiej są to dobrze zainwestowane pieniądze ponieważ obniżą koszty naszych pożyczek na rynku międzynarodowym.

Kanapka, zupa i kawa - wszystko kryzysowe, bo kryzys sprzedaje się dobrze - zwłaszcza jeżeli jest tańszy, a nawet jeżeli nie jest to można go tak reklamować. I zarabiać... Jak zarabiać jeszcze więcej i jak kryzys kryzysem zwyciężać?

Kiedyś tylko węglowe - teraz także zagłębie motoryzacyjne. I tak jak sektor wydobywczy tak i branża motoryzacyjna przeżywa ciężkie chwile.