Z kraju

Z kraju

W kwietniu aktywa TFI ING wzrosły prawie o 7%. Jest to przełom ponieważ takie wyniki towarzystwo osiągało w sierpniu 2007 r. Na temat prognoz i sytuacji na rynku, rozmawialiśmy z Leszkiem Jedleckim, prezesem ING TFI.

Planowano, że w marcu sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,1%. Tymczasem odnotowaliśmy spadek na poziomie 0.8%. O tym gdzie polska gospodarka kurczy się najszybciej, oraz jaka jest jej przyszłość rozmawiali Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale, oraz Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku Polska.

Polacy z reguły są pesymistycznie nastawieni, do sytuacji na rynku. Taką postawę większość społeczeństwa przyjmowała nawet wtedy gdy gospodarka przeżywała ożywienie. Na temat nastrojów w społeczeństwie dyskutowały w studiu TVN CNBC Biznes, Małgorzata Bombol, SGH oraz prof. Barbara Liberda, doradca prezesa GUS.

Staż w Kulczyk Holding, czy spędzenie dnia pracy z jednym z prezesów największych polskich firm - to marzenie wielu polskich studentów. Szansę na nowe doświadczenie i zdobycie wiedzy daje program "Kariera 2009". TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Co zrobić by skorzystać z szansy? W magazynie "Biznes Lunch"  wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu, prezesa Bakallandu Mariana Owerko pytał Marek Klapa.

Jaka jest dynamika akcji kredytowej? Trwa gorąca dyskusja - czy dynamika kredytów wyhamowała, czy już wrzuciła wsteczny bieg? Postanowiliśmy zapytać u źródła, jak jest. W programie "Dzień na Rynkach" wiceprezes Pekao SA, Andrzej Kopyrski zapewniał, że po I kwartale jest widoczny kilkuprocentowy wzrost kredytów. Rozmawiał Mikołaj Kunica.

Spowolnienie polskiej gospodarce nie straszne. Podobnie, jak opcje walutowe przedsiębiorstwom. Ministerstwo gospodarki zakończyło prace nad rozwiązaniami wspomagającymi przedsiębiorstwa borykające się z konsekwencjami opcji walutowych. O pomoc rządową przedsiębiorcom, a także sektorowi motoryzacyjnemu, wiceministra gospodarki, Adama Szejnfelda w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

W tym roku inwestorzy odnotowali raczej spadki, niż wzrosty na giełdzie. Jednak wszystkie wyniki muszą zostać ujęte w rozliczeniu podatkowym. Służy do tego PIT 38. O tym jak poprawnie rozliczyć się z fiskusem rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Dmowski, BDO Numerica.

Z miesiąca na miesiąc przybywa osób bez pracy. Nie zniechęca to jednak Polaków do coraz większych zakupów, być może dlatego, że płace wciąż rosną. Przed publikacją danych o sprzedaży detalicznej i bezrobociu - w magazynie "Pieniądze od Rana" z Jackiem Wiśniewskim, głównym ekonomistą Raiffeisen Bank Polska rozmawiał Robert Stankiewicz.

Polskie fabryki Fiata i Opla nie konkurują ze sobą, a wzajemnie uzupełniają się w zakresie produktów - stwierdził w TVN CNBC Biznes Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar. Dodał, że ewentualne połączenie Fiata z Oplem nie wpłynęłoby niekorzystnie na fabryki w Tychach i Gliwicach. O więcej szczegółów dotyczących branży motoryzacyjnej pytał Marcin Kowalski.

Do złożenia zeznania podatkowego pozostało już niewiele dni. Dzisiaj w programie z cyklu "Brat Pit", rozmawiamy na temat ulgi odsetkowej. Ulga odsetkowa, przysługuje tylko na cele związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych - powiedział Paweł Nocznicki, starszy konsultant w Accreo Taxand, gość programu "90 Minut".

W dzisiejszym wydaniu "Rynków dla Opornych" zajmujemy się spółką Kolastyna. Zdaniem widza TVN CNBC Biznes, jest to spółka lubiana przez spekulantów. Czy na pewno?

Środek kryzysu a w Polskim sektorze bankowym zamieszanie. Trzeba wzmocnić koordynację między trzema głównymi organami Bankiem Centralnym, KNF i Ministerstwem Finansów - uważa gość programu "Dzień na Rynkach" dr Wiesław Szczuka, główny ekonomista BRE Banku.

Pracownicy narzekają na pracodawców każących im zostawać w pracy po godzinach. Pracodawcy na pracowników, którzy nie wyrabiają się na czas z pracą. Jak zorganizować firmę, żeby wszyscy byli zadowoleni? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Ryszardem Michalczykiem z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami oraz Iwoną Kubis, trenerem zarządzania czasem, Vackmer

30 milionów złotych nie wypłaconych pensji i 20 tysięcy osób, którym pracodawcy nie przekazali należnych środków. Co zrobić by odzyskać swoje pieniądze i jak sprawdzić czy nasz pracodawca jest wypłacalny - na te pytania odpowiadał nasz gość Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

30 milionów złotych należnych pensji nie wypłacili przedsiębiorcy swoim pracownikom. Takich, którzy nie otrzymali swojego wynagrodzenia jest już aż 20 tysięcy. To prawie 6 razy tyle, co w ubiegłym roku. I to dane oficjalnie - wg nieoficjalnych ta liczba może być znacząco większa. Co ma zrobić pracownik, któremu pracodawca nie płaci i jak może odzyskać swoje pieniądze?

Powrót do przeszłości w bankowym nadzorze. Powrót do przeszłości także w jego zarządzaniu, krótko mówiąc powrót nadzoru bankowego do Narodowego Banku Polskiego pod skrzydła Wojciecha Kwaśniaka. O tym, że takie rozwiązania są planowane nieoficjalnie dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes.

Czy Bruce Willis zapędzi ich w szklaną pułapkę, a Danny DeVito zamiast przynieść miliony - odpędzi klientów, jak niegdyś Jean Reno? Polskie firmy coraz chętniej sięgają po światowe gwiazdy. Z mniejszym lub większym skutkiem, ale zawsze - za duże pieniądze.

Zyski w pierwszym kwartale mają pozytywnie zaskoczyć, ale dywidenda nie będzie wypłacona. O pozostałe wyniki, oraz plany, pytaliśmy prezesa spółki, Bogusława Pilszczeka.

Pierwsze tygodnie tego roku jeśli chodzi o sprzedaż były bardzo kiepskie - przyznał prezes spółki rybnej Seko Kazimierz Kustra. Ale ogółem jak powiedział w programie "Dzień na Rynkach" sprzedaż pierwszego kwartały 2009 roku jest zbliżona do sprzedaży pierwszego kwartału 2008.

Jakie problemy najczęściej pojawiają się przy rozliczeniu z fiskusem? Jeśli ktoś przykładowo handluje fizycznie walutą i spekuluje na kursach akcji - co na ten temat mówią przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych? Na pytania widzów odpowiadał prawnik z CMS Cameron McKenna, Arkadiusz Michaliszyn.