Z kraju

Z kraju

Pełna kompletna i przewidywalna informacja, a nie pełna uznaniowość banku i klient całkowicie zdany na na łaskę zarządu instytucji. Tego oczekuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w zeszłym roku przeprowadził kontrole 300 wzorów umów o kredyty hipoteczne z 19 banków. W ciągu kilku tygodni zapisy, które pozwalają bankom dowolnie sterować oprocentowaniem zostaną zaskarżone. Co taka decyzja oznacza dla klientów banków i czy dotyczyć będzie także tych którzy niekorzystne dla siebie umowy podpisali dawno temu?

Kulturalnie o kryzysie w czasach gdy rosną  raty naszych kredytów hipotecznych, łatwa ofiarą cięć domowych budżetów  mogą właśnie stać się wydatki na kulturę.  Pójdziemy do kina , kupimy książkę, czy kupimy płytę w tym czasie? co więcej cen a kultury może znacząco  wzrosnąć właśnie na skutek kryzysu i osłabienia złotego. O tym rozmawiamy z Piotrem Kabajem z EMI Music Poland, Mikołajem Ziółkowskim szefem Alter Art i pan Maciej Bagiński wiceprezes zarządu Multikino S.A.

Jak kultura przetrwa kryzys? Jak planować koncerty, gdy sytuacja gospodarcza kraju zmienia się z dnia na dzień? Według gości programu "Biznes Lunch", czyli Rafała Barana, prezesa Testardo Red Cell, i Stanisława Trzcińskiego z STX kryzys może wymusić kreatywność...

Według prezesa spółki Bomi, Andrzeja Wojciechowicza, w 2009 roku skonsolidowane przychody wzrosną o 65% wobec ubiegłego roku. Zarząd spółki zamierza otworzyć 5 delikatesów i 2 supermarkety, nie wyklucza przejęć. O planach na najbliższe lata rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

Czy spowolnienie gospodarcze w większości segmentów przemysłu będzie nadal tak silne w kolejnych latach? O ostatnich danych z gospodarek europejskich rozmawialiśmy z Jackiem Tyszko, analitykiem DM BOŚ i Joanną Plutą, analitykiem TMS Brokers.

W piątek w Rzymie odbędzie się szczyt G7. Według Piotra Kalisza, ekonomisty banku Citi Handlowy, spotkanie to nie będzie przełomowe dla światowych gospodarek. O rosnącej stopie bezrobocia, przewidywalnej inflacji oraz skali kryzysu na tę chwilę rozmawialiśmy z gościem w programie "Pieniądze od rana".

Legalizacja samowoli budowlanej nastąpi jeszcze w tym roku. O aspektach prawnych z punktu widzenia osób, które nie spełniły wszystkich jego wymogów, oraz o "straszakach" nowej ustawy rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Michałek Kozłowskim, partnerem w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Kontrakt z Wydawnictwem Bauer na dystrybucję jego tytułów nie jest wystarczająco rentowny. Spółka od kilku dni negocjuje z Bauerem, który zagroził, że odda dystrybucję swoich gazet innej firmie. Prezes Ruchu Włodzimierz Biały odpowiada na nasze pytanie - co dalej z rozmowami spółek, kiedy prywatyzacja i nowa usługa kurierska?

Nowe przepisy o zaliczkach unii europejskiej już są. Przedsiębiorcy mogą zacząć składać wnioski o finansowanie. Do tej pory o zaliczkę mogły ubiegać się samorządy, reszta przedsiębiorców była ograniczona. Teraz każdy zawierający nową umowę lub dodający aneks do umowy może złożyć wniosek i dostać pieniądze na swój projekt. Naszym gościem jest minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Fundusze mają problem z pozyskaniem aktywów z rynku dłużnego na dalsze inwestycje. Nie oznacza to, że mają problemy ze swoim kapitałem. Na temat funduszy private equity rozmawiała w TVN CNBC Biznes Katarzyna Sermanowicz, z działu doradztwa finansowego Deloitte.

Zarząd Spółki Akcyjnej Odlewnie Polskie złożył do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes mecenas Piotr Zimmerman postępowanie układowe może być dobrym rozwiązaniem.

Słaby złoty i spowolnienie gospodarcze może wpłynąć na inwestycje w Warszawie, która znalazła się 7 miejscu pod względem atrakcyjności dla inwestycji w nieruchomości zaraz za Londynem i Moskwą. Miasto zaoszczędziło 600 mln. zł. podczas przetargu na budowę mostu północnego w Warszawie. Na co Warszawa przeznacza swoje pieniądze? W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Jackiem Wojciechowiczem, wiceprezydentem miasta stołecznego Warszawy.

Wiele polskich firm miało w tym roku trafić w prywatne ręce. Jednak prywatyzacja nie może ruszyć z miejsca - zwłaszcza ta poprzez giełdę. Ministerstwo Skarbu ma nadzieję wprowadzić na giełdę trzy spółki: PGE, Zakłady Azotowe Tarnów i kopalnia Bogdanka. W tym roku Skarb Państwa powinien sprzedać firmy za 12 mld złotych.

Jak inwestować w czasach kryzysu, jak radzą sobie samorządy w tych trudnych czasach przy słabej złotówce ale przy lepiej wycenianych kontraktach m.in. infrastrukturalnych? W dobie kryzysu, widać coraz większe zainteresowanie ze strony firm środkami europejskimi. Przedsiębiorcy mają problemy z uzyskaniem kredytów na sfinansowanie swoich inwestycji. Czy partnerstwo publiczno-prywatne w czasach kryzysu może być sposobem dla samorządów na uniknięcie bardzo ważnych ale bardzo drogich inwestycji. O tym w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Marzeną Rytel z PricewaterhouseCoopers Polska oraz Krzysztofem Hetmanem, wiceministrem rozwoju regionalnego.

Dwucyfrowe bezrobocie stało się faktem: 10,5 procent to stopa bezrobocia w styczniu szacowana przez Ministerstwo Pracy. Ale najgorsze jeszcze przed nami. Powód? Masowe powroty Polaków z emigracji.

Citi Bank Handlowy podał gorsze od oczekiwanych wyniki za czwarty kwartał 2008 roku. Głównym zadaniem Citi Handlowego na ten rok jest zapewnienie klientów, że bank jest bezpieczny. O opcjach walutowych oraz planach na przyszłość z prezesem Banku Citi Handlowy, Sławomirem Sikorą, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Otwarcie 15 nowych oddziałów i pozyskanie jak największej liczby klientów indywidualnych - to główne założenia Nordea Bank. Prezes banku w TVN CNBC Biznes powiedział, że dzięki obranej strategii bank będzie mógł rozwijać się w zawrotnym tempie.

Jak wygląda polska gospodarka w porównaniu do innych rynków wschodzących. O tym jak długo będzie przebiegało uzdrowienie sytuacji na świecie i czy będzie miało wpływ na naszą gospodarkę. Jak dużym problemem dla polskiej gospodarki i polskich firm są opcje walutowe? W studio TVN CNBC Biznes naszym gościem był dr Constantin Vayenas, szef Badań Rynków Wschodzących UBS.

Dla firmy eksportującej deprecjacja waluty krajowej działa na korzyść. Jak jednak wpływa na wyniki finansowe, gdy spółka posiada opcje walutowe? Rozmawialiśmy o tym w "Biznes Lunchu" z dyrektorem pionu nadzoru bankowego Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzejem Stopczyńskim.

W pierwszych godzinach notowań w programie "Dzień na Rynkach" ANDRZEJ LIS, analityk Noble Funds TFI, mówił o sytuacji na rynkach. Czy plan pomocy ogłoszony przez Sekretarza Skarbu USA, T. Gaithnera, który negatywnie został przyjęty przez amerykańską giełdę jest też złą wiadomością dla złotego?