Z kraju

Z kraju

Minister Finansów Jacek Rostowski, zapowiedział dziś kolejną wymianę środków z Unii na złote na rynku między bankowym. Pierwszą transzę MF wymieniło wczoraj. O sytuacji na rynku walutowym w programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z naszymi gośćmi którymi byli: Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI oraz Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

PKP - w potężnych opałach, a dotychczasowe starty mogą być jeszcze większe, bo jedna ze spółek przewoźnika - PKP energetyka przyznała się do zawierania kontraktów opcyjnych. Czy opcje walutowe skierują kolej na bocznicę?

Ceny mieszkań spadają, znacznie szybciej spada jednak ruch w nieruchomościach... W styczniu cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wciąż przekraczała 9 tys. złotych – podaje portal oferty.net.pl. To w połączeniu z utrudnionym dostępem do kredytów hipotecznych sprawia, że Polacy w czekają na korzystniejsze warunki zakupu mieszkania i w zamian decydują się na wynajem. Jak w na znacznie zmienionym w porównaniu z ubiegłym rokiem rynku, sytuacji radzą sobie pośrednicy nieruchomości – pytaliśmy Janusza Lisieckiego, z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Polacy wciąż więcej wydają na konsumpcję, są jednak w coraz gorszych nastrojach - tak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Dużo bardzie optymistyczny obraz polskich konsumentów wyłania się gdy obserwujemy centra handlowe. Czy kryzys omija wielkomiejskie galerie, czy też klienci traktują je jak miejsce spędzania wolnego czasu, a nie zakupów? O tym rozmawialiśmy z Przemysławem Mikiem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Sprzedażą.

Banki zapewniają, że jeśli klient spłaca raty kredytu w terminie to nie ma się czym martwić. Nieoficjalnie mówi się jednak, że część banków, m.in. z grupy BRE rozważa, czy zażądać od części swoich klientów, posiadających kredyty walutowe, dodatkowych zabezpieczeń.

Spółka Pani Teresa Medica myśli o kupnie jednej z niemieckich firm która działa w podobnym segmencie, co ona sama. Na przejęcie zarząd ma ponad 2 mln zł. Prezes spółki Dariusz Nikołajuk powiedział, że komunikat w tej sprawie powinien już niebawem zostać opublikowany.

W ciągu najbliższego miesiąca odbędzie się kongres przedsiębiorczości, w którym udział wezmą największe organizacje pracodawców. Celem ma być wypracowanie rozwiązań wobec spowalniającej gospodarki. Więcej na ten temat mówi w programie "Pieniądze od Rana" Janusz Piętkiewicz, wiceprezes KPP.

Polacy nie mają się czego obawiać - tak mówił jesienią minister finansów Jacek Rostowski - odnosząc się do skutków światowego kryzysu w naszym kraju. Teraz ten kryzys zbiera co raz większe żniwo, a coraz więcej Polaków, którzy mieli spać spokojnie - traci pracę. Czy rząd posiada mechanizmy, a przed wszystkim pomysł na ich wykorzystanie by zmienić obecną sytuację i dlaczego, czy premier Donald Tusk nie jest prezydentem Stanów Zjednoczonych Barakiem Obamą

Wpływy prywatyzacyjne do budżetu na poziomie 12 miliardów złotych mają pochodzić głównie z sektora energetycznego, ale nie tylko. Inwestora strategicznego w tym roku ma jeszcze pozyskać warszawska Giełda Papierów Wartościowych. O tym, które spółki będą prywatyzowane i na jakich zasadach, mówi w "Dniu na Rynkach" wiceminister skarbu państwa, Joanna Schmid.

Nigdy w historii warszawskiej giełdy bańka spekulacyjna nie była tak nadmuchana, jak w ostatnich latach - powiedział w TVN CNBC Biznes ekspert rynku kapitałowego, Robert Nejman. Z gościem rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach" o bieżącej sytuacji na giełdzie i możliwych scenariuszach na dzisiejszej sesji.

Rząd posiada narzędzia aby zabezpieczyć Złotego przed atakami spekulantów tak jak stało się to na Słowacji przed jej wejściem do ERM2. Zaprzepaściliśmy szansę przy dobrej koniunkturze, aby wejść do strefy euro, więc w kraju potrzebne są konkretne działania. Naszym gościem w studio TVN CNBC Biznes był Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

Związek Solidarność apeluje o zdecydowane działanie rządu w walce z kryzysem. Zdaniem Janusza Śniadka, przewodniczącego NSZZ Solidarność polski rząd powinien wziąć przykład działań z innych państw i zaproponować program stymulacyjny dla gospodarki.

Banki oferując produkt bardzo wysokiego ryzyka jakim są opcje walutowe, nie żądały od klientów wystarczających zabezpieczeń. W programie "90 MINUT" dr Paweł Karkowski z GreenCapital.pl mówił m.in. o opcji zabezpieczającej eksportera (opcja PUT) oraz wystawianych przez eksportera opcji typu call.

Banki robiły wszystko, by wcisnąć przedsiębiorcom opcje walutowe, nie bacząc na ryzyko i możliwe straty. W programie 90 Minut dr Paweł Karkowski z GreenCapital.pl

Czy napewno dane GUS oddają prawdziwą sytuację polskiej gospodarki? Na temat sytuacji w polskiej gospodarce a także o słabym złotym rozmawialiśmy z Maciejem Relugą, głównym ekonomistą BZ WBK.

Osłabienie złotego i korzystny kurs euro doprowadził do wyprzedazy euro z puli dotacji europejskich. Tzw. interwencja walutowa polskiego rządu budzi duże kontrowersje. Nie powinnismy prowokować spekulantów, do obrony złotego są przeznaczone rezerwy NBP - to niektóre z argumentów. Ponadto - nie mam tak dużych rezerw, by samemu  - bez pomocy EBC - przeciwstawić się silnemu osłabianiu złotego - uważa gość programu "Fakty, ludzie, Pieniadze" ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, Ryszard Petru.

KGHM – polecany przez widza TVN CNBC Biznes jako dobry cel inwestycyjny – wygląda na razie najlepiej na liście WIG20, wciąż nie poddając się przecenom. SwissMed to kolejny strategiczny cel inwestorski, który polecamy w programie „Fakty, Ludzie, Pieniądze”. Z kolei akcje PKO BP nigdy jeszcze nie kosztowały tak mało – może to kolejna dobra okazja, by przecenione akcje kupić i odczekać

Jakie może być lekarstwo na poprawienie kondycji naszej waluty? O tym rozmawialiśmy w wywiadzie z członkiem Rady Polityki Pieniężnej profesorem Dariuszem Filarem.

Wtorek jest kolejnym dniem w którym złotówka ulegała osłabieniu. O sytuacji na rynku walutowym i perspektywach dla naszej waluty rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Marcinem Kiepasem z X-Trade Brokers.

Komentarz do wyników za IV kwartał. Jak na wyniki spółki wpłynął osłabiający się złoty? O tym w rozmowie z prezesem Seko Kazimierzem Kustrą.