Z kraju

Z kraju

WIG20 najsłabszy w Europie

Początek czwartkowej sesji dawał nadzieje na zarobek. Jednak w popołudniowych godzinach słabe dane o bezrobotnych i inflacji ze Stanów Zjednoczonych pociągnęły w dół większość giełd w regionie. WIG20 na tym tle wypad najgorzej. Spadając o 1,34% polski indeks odnotował najgorszy wynik w Europie.

Novitus chce przejmować

Przejęcia mają m.in. zwiększyć udział spółki Novitus w rynku. Jak powiedział prezes Bogusław Łatka dzięki przejęciom spółka chce także rozszerzyć swoją ofertę i w ciągu 2-3 lat stać się największym na rynku graczem obsługującym klientów sieciowych. Prezes Novitusa dodał, że chce, by spółka za 2 lata miała dwukrotnie większe przychody i obecną rentowność.

Duda przed emisja i po rozmowach z inwestorami

Jesteśmy bardzo zdeterminowani żeby program Duda 2012 w kolejnych latach przyniósł jeszcze większe oszczędności mówi Maciej Duda, prezes PKM Duda. Prezes twierdzi, że za słabsze wyniki spółki w pierwszym kwartale wpłynęły różnice kursowe. Z emisji akcji Duda chce pozyskać z emisji około 107 mln zł. Na co spółka podzieli pozyskany kapitał?

Inwestycje Private Equity

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w naszej gospodarce. Zdaniem dyrektora inwestycyjnego Penta Investments Rafała Sosny obecnie obserwujemy coraz więcej małych i średnich firm, które potrzebują finansowania od private equity. Niestety jak dodaje, wciąż nie jest jasne nastawienie banków wobec finansowania małych i średnich firm. Przypomnijmy, że TVN CNBC Biznes jest patronem Polish Private Equity Forum – przyszłość rynku private equity w Polsce.

Lepsza sprzedaż w czerwcu?

Gant Development podtrzymuje prognozy sprzedaży 700 mieszkań w tym roku. Jak powiedział członek zarządu ds. finansowania spółki Andrzej Szornak, który był gościem programu "Rynki dnia", zwiększenie akcji kredytowej przez banki przekłada się na zwiększenie sprzedaży. Jak dodał, Gant zanotował w czerwcu dużo wyższą dynamikę sprzedaży niż w maju i kwietniu.

Inwestor dla niewielkiej firmy

Trwa Polish Private Equity Forum w Warszawie. Mec. Dariusz Tokarczuk, wspólnik zarządzający kancelarii prawnej GLN prowadzi jeden z wykładów dotyczących tego gdzie i jak niewielka firma może szukać inwestora do swojego pomysłu na biznes.

Akademia Rozwoju Filantropii

Biznesmenom nie zależy tylko na zarabianiu fortuny. Ci którym nieobcy jest duch filantropii mogą pójść za Buffett’em czy Gates’em i oddać ubogim połowę majątku. Jak zostać szczodrym biznesmenem podpowiada Paweł Łukasik, prezes Akademii Rozwoju Filantropii

Afryka dla inwestorów

Od kilku lat mówi się ,że czarny ląd staje się coraz lepszym miejscem do inwestycji. My przyglądamy się Nigerii wraz z Michałem Staszkiewiczem z  Franklin Templeton Investments.

Zasady kontroli sanitarnej w firmie

Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje m.in. warunki produkcji, transportu i sprzedaży. Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego tłumaczy jakie obowiązki sanitarne są związane z zatrudnieniem pracownika i na czym polegają najczęstsze naruszenia przepisów w małych firmach.

Komornicy sądowi zarobią mniej

Dłużnik będzie miał prawo złożyć wniosek do sądu o obniżenie opłat komorniczych. Zapewnia mu to wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych. Aleksander Pronkiewicz, partner Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna tłumaczy co będzie można komornikowi w naszej firmie.

Przyszłość polskiego rynku Private Equity

Pozyskanie w czasach kryzysu 388 mln euro na fundusz Innowa 5 to nasz sukces mówi Krzysztof Krawczyk, partner w Innova Capital. Jak mówi przeciętny czas na którą spółka planuje transakcje to okres od 3 do 5 lat. Krótszy czas to często wzrost przez akwizycje. Z Krzysztofem Krawczykiem rozmawiamy o przyszłości polskiego rynku Private Equity.

Private Equity Forum. J.P Morgan

To banki powinny ponosić odpowiedzialność za światowy kryzys finansowy - uważa były prezes PZU, Cezary Stypułkowski. Obecny dyrektor zarządzający w JP Morgan mówi o wykupie lewarowanym w Polsce i dostępności finansowania.

Czas inwestycji Impexmetalu

Impexmetal skupuje swoje akcje, nie chce wypłacać dywidendy i zamierza inwestować. Szef Rady Nadzorczej spółki zapowiada, że wykorzysta ona swoje tereny pod budownictwo usługowe. Zapewnia też w "Rynkach dnia", że ceny metali nie są kluczowe dla wyników Impexmetalu.

Pensje w przedsiębiorstwach

Dziś dowiemy się jak była średnia płaca w przedsiębiorstwach w maju. Jak się okazuje z miesiąca na miesiąc przedsiębiorstwa płacą coraz mniej. Jeśli sprawdzą się prognozy ekonomistów zakładające wzrost płac rok do roku o około 4% maj będzie drugim z rzędu miesiącem spadku płac w sektorze przedsiębiorstw mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

Internetowy przełom na rynku nieruchomości

Dostęp do ksiąg wieczystych za pomocą sieci staje się faktem. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że z czasem za pośrednictwem Internetu będzie można dokonać wpisu do księgi. - To przełom - mówi w Bilansie podekscytowany Adam Polanowski z firmy Polanowscy Nieruchomości.

Dłuższa sesja - mniejsza płynność?

Nie wszyscy zadowoleni z pomysłu przedłużenia sesji na GPW do 17:30. - Domy maklerskie rozumieją intencję rozszerzenia wpływu wydarzeń na parkietach USA i Europy Zachodniej na polskie notowania, ale tak długa sesja może zagrozić płynności rynku - ocenia w programie "90 minut" prezes Izby Domów Maklerskich Maria Dobrowolska.

Kolektory słoneczne dla wszystkich

Darmowa słoneczna energia, wcale nie za darmo. Wystarczy bankowy kredyt. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówi o współpracy z sześcioma bankami z którymi ogłosił ogólnopolski program dofinansowania kolektorów słonecznych dla osób fizycznych, rodzin i wspólnot mieszkaniowych.

ZUS dla Ciebie?

Kolejne roczniki – nie tylko ’49 i ’50 – będą mogły prosić ZUS o ponowne przeliczenie emerytur. Dotyczy to osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, a w kolejnych latach będą osiągać wiek emerytalny. Czy ZUS na to stać? O tym co ZUS może zrobić dla Ciebie - jeśli na pewnej grupy emerytów i o to się upomnisz. Stawką jest wyższa emerytura - a upomnieć się trzeba bo ZUS nie ma obowiązku przypominać swoim klientom o tym, że mogą dostać więcej niż dostają. W magazynie "90 Minut" z Wiktorem Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju, rozmawiał Marek Tejchman.

BP zapłaci za wyciek

BP było lekkomyślne i musi zapłacić za wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej - tak mówi Barack Obama. Podczas spotkania z prezydentem USA paliwowy koncern zgodził się zapłacić 20 mld USD na pokrycie strat związanych z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Szerzej o efektach spotkania prezydenta USA z BP Marek Klapa.

RDO: Kupimy Ropczyce?

Niewielkie spadki na warszawskiej giełdzie, niewielkie spadki w wirtualnym portfelu RDO. W programie zajęliśmy się także propozycją, zakupu spółki Ropczyce, którą nadesłał jeden z naszych widzów.

Zarobić na reklamie

O tym jak szybko będzie rósł rynek rozrywki i mediów Marek Tejchman w programie "90 Minut" rozmawiał z Januszem Pliszką, z PricewaterhouseCoopers.

Uwaga na prawa autorskie!

Głośny stał się przypadek naruszenia praw autorskich blogerki z USA, której fotografię właściciel m.in. marki Reserved miał wykorzystać na koszulkach. W "Bilansie" zajmowaliśmy się sprawą ochrony praw autorskich zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. -Często zbyt pochopnie stosujemy nawiązania do wizerunków, może to być niezgodne z prawem - ostrzegał nasz gość dr Bogdan Fischer, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Leszek Czarnecki z nowym bankiem

Rozwoju biznesu Leszka Czarneckiego ciąg dalszy. Nadzór finansowy po pół roku analizowania dał zgodę na połączenie Getin Noble Banku z GMAC Bankiem, specjalizującym się w kredytach samochodowych.

Wyższa emerytura utajniona

Jeśli należysz do pewnej grupy emerytów i upomnisz się o to, co Ci się należy od ZUS, będziesz otrzymywać wyższą emeryturę. Upomnieć się trzeba, bo ZUS nie ma obowiązku przypominać swoim klientom o tym, że mogą dostać więcej niż dostają 

VAT za kratkami

Nabywcy aut chcą za kratki - fiskus chce wyroku na podatkowe odliczenia.  Kupowanie samochodu na firmę juz niedługo może okazać się droższe, a ulga przy tankowaniu paliwa może wyparować zupełnie. Dlaczego i dlaczego niekoniecznie na zawsze? O tym Łukasz Kijek.

W jakie sektory warto inwestować

Polacy nadal wciąż więcej wpłacają do funduszy inwestycyjnych niż z nich wypłacają. Gość "Rynków Dnia" Piotr Góralewski z PZU TFI wskazuje, że 90% wpłat w tym roku kierowano do funduszy pieniężnych i dłużnych, a to oznacza, że inwestorzy wciąż są bardzo ostrożni. - Tymczasem energia, medycyna i ekologia to sektory, które przyniosą ponadprzeciętną stopę zwrotu - przekonuje prezes Towarzystwa.

MFW: decyzja ws. FCL dla Polski za 2-3 tygodnie

Kilka dni po przejęciu fotela prezesa NBP przez prof. Marka Belkę bank centralny dogadał się z ministrem finansów i złożył wniosek o przedłużenie elastycznej linii kredytowej z MFW. Przedstawicielka Polski w MFW zapowiada w TVN CNBC Biznes, że decyzja ws. odnowienia dostępu do linii zapadnie w ciągu 2-3 tygodni. Informuje też o wskazaniach Funduszu wobec polityki fiskalnej Niemiec.

Remisowa sesja na GPW

Indeksy na warszawskiej giełdzie zakończyły dzień bardzo blisko wyników wczorajszego zamknięcia . WIG20 stracił 0.05 procent zaś indeks szerokiego rynki WIG zakończył dzień 0.06 procent na plusie.

BZ WBK pokaże, ile warte banki w regionie

Według polskiego prawa nowy właściciel BZ WBK byłby zobowiązany do ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje banku po nabyciu 66% jego akcji. - Jest szansa, że dzięki luce w przepisach nowy właściciel nie będzie musiał ogłaszać wezwania - twierdzi Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego. Według analityka dla rynków najważniejsza jest jednak wycena BZ WBK, która pokaże, ile dziś warte są dobre banki regionu.