Z kraju

Z kraju

Afryka dla inwestorów

Od kilku lat mówi się ,że czarny ląd staje się coraz lepszym miejscem do inwestycji. My przyglądamy się Nigerii wraz z Michałem Staszkiewiczem z  Franklin Templeton Investments.

Zasady kontroli sanitarnej w firmie

Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje m.in. warunki produkcji, transportu i sprzedaży. Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego tłumaczy jakie obowiązki sanitarne są związane z zatrudnieniem pracownika i na czym polegają najczęstsze naruszenia przepisów w małych firmach.

Komornicy sądowi zarobią mniej

Dłużnik będzie miał prawo złożyć wniosek do sądu o obniżenie opłat komorniczych. Zapewnia mu to wchodząca dziś w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych. Aleksander Pronkiewicz, partner Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna tłumaczy co będzie można komornikowi w naszej firmie.

Przyszłość polskiego rynku Private Equity

Pozyskanie w czasach kryzysu 388 mln euro na fundusz Innowa 5 to nasz sukces mówi Krzysztof Krawczyk, partner w Innova Capital. Jak mówi przeciętny czas na którą spółka planuje transakcje to okres od 3 do 5 lat. Krótszy czas to często wzrost przez akwizycje. Z Krzysztofem Krawczykiem rozmawiamy o przyszłości polskiego rynku Private Equity.

Private Equity Forum. J.P Morgan

To banki powinny ponosić odpowiedzialność za światowy kryzys finansowy - uważa były prezes PZU, Cezary Stypułkowski. Obecny dyrektor zarządzający w JP Morgan mówi o wykupie lewarowanym w Polsce i dostępności finansowania.

Czas inwestycji Impexmetalu

Impexmetal skupuje swoje akcje, nie chce wypłacać dywidendy i zamierza inwestować. Szef Rady Nadzorczej spółki zapowiada, że wykorzysta ona swoje tereny pod budownictwo usługowe. Zapewnia też w "Rynkach dnia", że ceny metali nie są kluczowe dla wyników Impexmetalu.

Pensje w przedsiębiorstwach

Dziś dowiemy się jak była średnia płaca w przedsiębiorstwach w maju. Jak się okazuje z miesiąca na miesiąc przedsiębiorstwa płacą coraz mniej. Jeśli sprawdzą się prognozy ekonomistów zakładające wzrost płac rok do roku o około 4% maj będzie drugim z rzędu miesiącem spadku płac w sektorze przedsiębiorstw mówi Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA.

Internetowy przełom na rynku nieruchomości

Dostęp do ksiąg wieczystych za pomocą sieci staje się faktem. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że z czasem za pośrednictwem Internetu będzie można dokonać wpisu do księgi. - To przełom - mówi w Bilansie podekscytowany Adam Polanowski z firmy Polanowscy Nieruchomości.

Dłuższa sesja - mniejsza płynność?

Nie wszyscy zadowoleni z pomysłu przedłużenia sesji na GPW do 17:30. - Domy maklerskie rozumieją intencję rozszerzenia wpływu wydarzeń na parkietach USA i Europy Zachodniej na polskie notowania, ale tak długa sesja może zagrozić płynności rynku - ocenia w programie "90 minut" prezes Izby Domów Maklerskich Maria Dobrowolska.

Kolektory słoneczne dla wszystkich

Darmowa słoneczna energia, wcale nie za darmo. Wystarczy bankowy kredyt. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mówi o współpracy z sześcioma bankami z którymi ogłosił ogólnopolski program dofinansowania kolektorów słonecznych dla osób fizycznych, rodzin i wspólnot mieszkaniowych.

ZUS dla Ciebie?

Kolejne roczniki – nie tylko ’49 i ’50 – będą mogły prosić ZUS o ponowne przeliczenie emerytur. Dotyczy to osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę, a w kolejnych latach będą osiągać wiek emerytalny. Czy ZUS na to stać? O tym co ZUS może zrobić dla Ciebie - jeśli na pewnej grupy emerytów i o to się upomnisz. Stawką jest wyższa emerytura - a upomnieć się trzeba bo ZUS nie ma obowiązku przypominać swoim klientom o tym, że mogą dostać więcej niż dostają. W magazynie "90 Minut" z Wiktorem Wojciechowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju, rozmawiał Marek Tejchman.

BP zapłaci za wyciek

BP było lekkomyślne i musi zapłacić za wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej - tak mówi Barack Obama. Podczas spotkania z prezydentem USA paliwowy koncern zgodził się zapłacić 20 mld USD na pokrycie strat związanych z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej. Szerzej o efektach spotkania prezydenta USA z BP Marek Klapa.

RDO: Kupimy Ropczyce?

Niewielkie spadki na warszawskiej giełdzie, niewielkie spadki w wirtualnym portfelu RDO. W programie zajęliśmy się także propozycją, zakupu spółki Ropczyce, którą nadesłał jeden z naszych widzów.

Zarobić na reklamie

O tym jak szybko będzie rósł rynek rozrywki i mediów Marek Tejchman w programie "90 Minut" rozmawiał z Januszem Pliszką, z PricewaterhouseCoopers.

Uwaga na prawa autorskie!

Głośny stał się przypadek naruszenia praw autorskich blogerki z USA, której fotografię właściciel m.in. marki Reserved miał wykorzystać na koszulkach. W "Bilansie" zajmowaliśmy się sprawą ochrony praw autorskich zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. -Często zbyt pochopnie stosujemy nawiązania do wizerunków, może to być niezgodne z prawem - ostrzegał nasz gość dr Bogdan Fischer, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Leszek Czarnecki z nowym bankiem

Rozwoju biznesu Leszka Czarneckiego ciąg dalszy. Nadzór finansowy po pół roku analizowania dał zgodę na połączenie Getin Noble Banku z GMAC Bankiem, specjalizującym się w kredytach samochodowych.

Wyższa emerytura utajniona

Jeśli należysz do pewnej grupy emerytów i upomnisz się o to, co Ci się należy od ZUS, będziesz otrzymywać wyższą emeryturę. Upomnieć się trzeba, bo ZUS nie ma obowiązku przypominać swoim klientom o tym, że mogą dostać więcej niż dostają 

VAT za kratkami

Nabywcy aut chcą za kratki - fiskus chce wyroku na podatkowe odliczenia.  Kupowanie samochodu na firmę juz niedługo może okazać się droższe, a ulga przy tankowaniu paliwa może wyparować zupełnie. Dlaczego i dlaczego niekoniecznie na zawsze? O tym Łukasz Kijek.

W jakie sektory warto inwestować

Polacy nadal wciąż więcej wpłacają do funduszy inwestycyjnych niż z nich wypłacają. Gość "Rynków Dnia" Piotr Góralewski z PZU TFI wskazuje, że 90% wpłat w tym roku kierowano do funduszy pieniężnych i dłużnych, a to oznacza, że inwestorzy wciąż są bardzo ostrożni. - Tymczasem energia, medycyna i ekologia to sektory, które przyniosą ponadprzeciętną stopę zwrotu - przekonuje prezes Towarzystwa.

MFW: decyzja ws. FCL dla Polski za 2-3 tygodnie

Kilka dni po przejęciu fotela prezesa NBP przez prof. Marka Belkę bank centralny dogadał się z ministrem finansów i złożył wniosek o przedłużenie elastycznej linii kredytowej z MFW. Przedstawicielka Polski w MFW zapowiada w TVN CNBC Biznes, że decyzja ws. odnowienia dostępu do linii zapadnie w ciągu 2-3 tygodni. Informuje też o wskazaniach Funduszu wobec polityki fiskalnej Niemiec.

Remisowa sesja na GPW

Indeksy na warszawskiej giełdzie zakończyły dzień bardzo blisko wyników wczorajszego zamknięcia . WIG20 stracił 0.05 procent zaś indeks szerokiego rynki WIG zakończył dzień 0.06 procent na plusie.

BZ WBK pokaże, ile warte banki w regionie

Według polskiego prawa nowy właściciel BZ WBK byłby zobowiązany do ogłoszenia wezwania na wszystkie akcje banku po nabyciu 66% jego akcji. - Jest szansa, że dzięki luce w przepisach nowy właściciel nie będzie musiał ogłaszać wezwania - twierdzi Andrzej Powierża z DM Banku Handlowego. Według analityka dla rynków najważniejsza jest jednak wycena BZ WBK, która pokaże, ile dziś warte są dobre banki regionu.

LPP się tłumaczy

Właściciel marki m.in. Reserved tłumaczy się z oskarżeń o kradzież i wykorzystanie zdjęcia amerykańskiej nastolatki. Zdjęcie Rocky Nolan pojawiło się na t-shirt'ach Reserved bez zgody autorki. W Rynkach Dnia wiceprezes LPP Dariusz Pachla tłumaczy, że sprawa zostanie rozwiązana, a Ricky Nolan otrzyma stosowne odszkodowanie.

Srebro w portfelu

Ostatnie miesiące pokazały, że w czasie zawirowań na rynkach inwestorzy przenoszą zainteresowanie z giełd na złoto. W jego cieniu pozostaje inny szlachetny metal - srebro. O tym, jakie są jego zalety i w jakich sytuacjach warto w nie inwestować w Godzinie dla Pieniędzy opowiadał Maciej Bitner z Wealth Solutions.

Inwestycje w obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne to korzystna forma finansowania przedsiębiorstw w sytuacji ograniczeń kredytowania ze strony banków,  a także w miarę bezpieczny sposób inwestowania wolnych środków. O tym jak wybrać spółkę, której pożyczy się pieniądze bez narażania ich na duże ryzyko i o rynku obligacji Catalyst w Godzinie dla Pieniędzy mówił partner w Azimutus, Jacek Bryt.

Będzie więcej ryb od Seko

Nowy zakład Seko ruszy na przełomie września i października - mówi w programie "Dzień na rynkach" prezes spółki Kazimierz Kustra. Przetwórnia zwiększy moce produkcyjne i umożliwi wytwarzanie zupełnie nowych produktów. Fabryka, której koszt przekroczy 36 mln złotych będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jak zdradził prezes Seko, w nowej przetwórni będą produkowane m.in. sałatki, które trafią do Francji.

HR w małej firmie

W małej firmie bardzo istotny jest system wynagrodzeń i system premii. Lider innowacji w zarządzaniu personelem podpowiada w czym i jakie innowacje może wprowadzić mała firma, czyli najlepsi radzą najmniejszym. Gościem programu "Biznes Lunch" był Zbigniew Płuciennik - Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w Alior Banku.

Garnitur w kosztach firmy

Jednym z głównych zadań podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jest pozyskiwanie nowych klientów. Nie ulega wątpliwości, iż w takim przypadku reprezentacyjny ubiór stanowi istotny czynnik gwarantujący skuteczną realizację podejmowanych działań. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków np. na odzież. Czy podmiot prowadzący działalność gospodarczą może przedmiotowe wydatki, w szczególności na zakup garniturów, koszul, krawatów, obuwia itp. zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Gościem Pawła Blajera w programie "Biznes Lunch" była Katarzyna Szafrańska-Blank, doradca podatkowy w dziale prawno-podatkowym PwC.

Kurs zamiast strażaka

Mamy dobre informacje dla właścicieli małych firm. Nie trzeba będzie zatrudniać inspektora ochrony przeciwpożarowej. Pracodawca będzie musiał jedynie wyznaczać osoby odpowiedzialne za ewakuację - do tego wystarczy zwykłe przeszkolenie bhp. Jakie są tak naprawdę regulację dotyczące ochrony przeciwpożarowej? Gościem programu "Biznes Lunch" był Wojciech Dudziński - nadinspektor w Okręgowym Inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Makarony Polskie chcą zwiększyć udział w rynku

Przypomnijmy, że Grupa Makarony Polskie prognozuje, że w 2010 roku wypracuje 4,522 mln zł zysku netto, czyli ok. 103 proc. więcej niż w 2009 roku. Prezes spółki Paweł Nowakowski jest przekonany, że opublikowane prognozy na ten rok zostaną zrealizowane. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach", w kolejnych latach wzrost organiczny spółki będzie wynosił ok. 20%.