Z kraju

Z kraju

Fuzje, przejęcia a akcjonariusze

Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z fuzjami spółek? Czy akcjonariusze BZ WBK stracą czy zyskają na przejęciu banku przez Santander? Na te i inne pytania odpowiadał Marek Pokrywka, dyrektor operacyjny DM BOŚ. Rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Japonia interweniuje

Pierwsza od sześciu lat interwencja na rynku walutowym w Japonii. Bank centralny Japonii rozpoczął systemowe skupowanie dolara. Interwencja ma osłabić Jena, którego ostatnie umacnianie się zaczęło zagrażać stabilności japońskiej gospodarki. Czy to może wpłynąć na Polską gospodarkę oraz jakie znaczenie ten ruch będzie miał dla rynków? O tym w programie "Pieniądze od rana", którego gościem był Andrzej Raczko od niedawna członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

HR w małej firmie

O przemyślane zarządzanie zasobami ludzkimi warto zadbać już na początku działania przedsiębiorstwa. Oprócz realizacji konkretnych celów biznesowych, ważne jest położenie nacisku na budowaniu zgranego zespołu, motywujący system premii i wynagrodzeń. Więcej na temat opowiedziała Paulina Pazio, Dyrektor HR Sandoz TechOps. Rozmawiał Paweł Blajer.

Zarządzanie ryzykiem

O czym należy pamiętać żeby uniknąć nadużyć w firmie? Dobrą okazją żeby poznać odpowiedź na to pytanie będzie rozpoczynający się w czwartek w Krakowie Kongres Audytu, Kontroli i Antykorupcji. Patronat medialny nad imprezą sprawuje TVN CNBC. Więcej o sposobach na uniknięcie nieprawidłowości opowiedział Adam Chwalisz, prezes Polskiego Instytutu Kontroli Wewnętrznej. Rozmawiał Paweł Blajer.

Eurocash chce przejąć Emperię

Eurocash chce fuzji z Emperią. Ta mówi "nie", twierdząc, że warunki zaproponowane przez Eurocash są rażąco niekorzystne dla akcjonariuszy Emperii. Eurocash twierdzi, że oferta jest fair i jeszcze w tym tygodniu będzie do niej przekonywać zarząd Emperii. O tym jakie korzyści przyniesie obu firmom połączenie mówił Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocash.

Jakie zmiany czekają BZ WBK?

Prawdopodobnie logo BZ WBK zniknie z polskich miast uważa ekspert Capgemini, Adam Becht. Według niego Santander po przejęciu polskiego banku będzie wprowadzał zmiany w swych oddziałach, także dotyczące polityki produktowej. Becht wskazuje, że dzięki Santanderowi do Polski zostaną wprowadzone nowe produkty bankowe, jak na przykład plan finansowy.

Kolastyna odbudowuje pozycję

Po latach niskich przychodów, Kolastyna systematycznie poprawia wyniki. Spółka wyszła na plus w I półroczu m.in. dzięki sprzedaży marki za 9,5 milionów złotych netto. O przyszłości Kolastyny, w tym o planowanej nowej nazwie, opowiedziała prezes spółki, Monika Nowakowska. Rozmawiał Mikołaj Kunica.

Tauron i PZU dają zarobić

Nie żałują ci, którzy mają w portfelu akcje Tauronu i PZU. Pierwsza spółka dała zarobić kilkanaście procent od debiutu, druga blisko 30 procent. O tym czy ten trend się utrzyma i w co jeszcze warto inwestować mówił w rozmowie z Mikołajem Kunicą Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI.

Słodki debiut Dr Kendy

Dystrybutor landrynek Dr Kendy, poniedziałkowy debiutant na NewConnect, rusza na zakupy. Chce przejąć producenta słodyczy o obrotach do 10 mln złotych. Zakup może sfinansować z nowej emisji akcji. Czy na jednym przejęciu się skończy? Z Bogusławem Dzieżokiem, przewodniczącym rady nadzorczej Dr Kendy rozmawiał Mikołaj Kunica. 

Czas na kobiety

Czy marnujemy kobiece ręce na rynku pracy? Wskazują na to statystyki: 94% Polek ma co najmniej średnie wykształcenie ale tylko 47% jest aktywnych zawodowo. W czym tkwi problem? O sytuacji kobiet na rynku pracy opowiadała Monika Zakrzewska, Departament Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Co czeka klientów BZ WBK?

Jak zmieni się BZ WBK po przejęciu przez Santandera? Co to oznacza dla klientów banku? Na te pytania starał się odpowiedzieć Marcin Krasoń, analityk Open Finance. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jaka płaca minimalna?

Płaca minimalna powinna wzrosnąć, uważa Jacek Męcina z PKPP Lewiatan. Decyzję ws. rozporządzenia w tej sprawie rząd podejmie w ciągu 2 tygodni. Przewodniczący NSZZ Solidarność Janusz Śniadek, mówi że to wbrew ustawie.

Wyższa inflacja - stopy w górę?

Inflacja w sierpniu na poziomie dwóch procent rok do roku -czyli poniżej celu i poniżej oczekiwań rynku, który spodziewał się inflacji w sierpniu na poziomie 2,1%. Ceny spadły miesiąc do miesiąca o 0,4%. Zdaniem ekspertów te dane nie dają pola Radzie Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp procentowych. O tym, czy do końca roku będziemy mogli spodziewać się podwyżek stóp procentowych w rozmowie Marka Tejchmana z dr Jakubem Borowskim, SGH, głównym ekonomistą Invest Banku.

Więcej żłobków?

Dzięki wprowadzeniu ustawy żłobkowej w ciągu czterech lat przybędzie ok. 400 tys. miejsc w placówkach sprawujących opiekę nad małymi dziećmi - zapowiedział premier Donald Tusk. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z dr Agnieszką Chłoń- Domińczak z SGH, rozmawiał Marek Tejchman.

Fiskus na imprezie

Zaproszenie na firmową imprezę - do opodatkowania. Nawet jeśli z takiego zaproszenia nie skorzystamy. Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Katowicach takie zaproszenie ze strony pracodawcy należy uznać za przychód. Skąd ta - według pytanych przez nas ekspertów - absurdalna interpretacja przepisów? O tym Marek Klapa.

Wakacje z bankrutem

Brak płynności finansowej - to główny powód złożenia wniosku o upadłość biura podróży Selectours. Firma działa na polskim rynku od 18 lat. W chwili ogłoszenia decyzji poza granicami kraju przebywało ponad 2 tysiące turystów - klientów biura. We wtorek do kraju powróciło 328 turystów z Egiptu i Maroka. Tymczasem pod koniec tygodnia w życie wejdzie nowelizacja przepisów ustawy o usługach turystycznych. Część z nich ma poprawić pozycję klientów, ale także zliberalizować rynek dla tych, którzy chcą swoje usługi oferować. O szczegółach Łukasz Kijek.

Pole golfowe pod domem

Ziemia pod pole golfowe i nieruchomość obok pola. Czy to wystarczy, aby uzyskać wysoką stopę zwrotu? Popularność golfa w Polsce rośnie, ale czy na tyle dynamicznie, aby inwestowanie pieniędzy w projekty związane z infrastrukturą było opłacalne. Według części w Polsce golfowy boom dopiero przed nami. Czy oznacza to również boom w powiązanych z tym sportem inwestycjach? Odpowiedzi szukał Patrycjusz Wyżga.

Biuro podróży dla każdego

Nowelizacja ustawy o usługach turystycznych wchodzi w życie z dniem 17. 09. 2010 r. Znosi ona ograniczenia w zakładaniu biur podróży. M.in. obowiązek ubezpieczenia w wysokości 6% rocznego przychodu, mówi Eryk Bogdas, dyr. działu prawnego Triady.

Rynki Dla Opornych

Nasz portfel Rynków Dla Opornych odporny na wzrosty lecz nie odporny na spadki. Straciliśmy 1,11%, a rynek ma się nieco lepiej. Pomimo to od początku roku nasz portfel jest na dużo większym plusie niż rynki, bo zyskujemy 20%. WIG rośnie o 10,4 proc., a WIG20 o 6,9 proc. Ile straciliśmy i jaką spółkę proponuje widz? O tym Marek Tejchman i Jan Niedziałek.

Multimedia: udany skup akcji

Multimedia skupiły z rynku około 26% własnych akcji, mówi Andrzej Rogowski, prezes Multimediów. Spółka myśli o przejęciu firmy Aster i redukcji części długu środkami z emisji obligacji.

Niewielki spadek na GPW

Przy wysokich obrotach, które niewiele ustąpiły poniedziałkowym, rynek akcji w Warszawie nie notował większych zmian. Reakcje na słabe dane z Europy były umiarkowane. O szczegółach Błażej Karwowski.

Przystanek zysk

Cam Media walczą o atrakcyjny kontrakt na budowę wiat przystankowych w Warszawie. Wartość inwestycji to 80 milionów złotych. Rafał Hirsch wraz z prezesem Cam Media rysowali scenariusze na przyszłość spółki po ewentualnym wygraniu stołecznego kontraktu. Gościem rynków dnia był prezes Krzysztof Przybyłowski.

Jak zmienia się Bank Pocztowy

Bank Pocztowy kontynuuje politykę zmiany wizerunku. Pocztowy chce się stać bardziej rozpoznawalnym i zaangażowanym graczem na rynku bankowym. Co więc firma może zaproponować już dziś oraz w przyszłości swoim klientom? Gościem Mikołaja Kunicy na XX Forum Ekonomicznym w Krynicy był prezes Banku Pocztowego Tomasz Bogus.

Obowiązki informacyjne na NC

Wypełnianie obowiązków informacyjnych przez spółki notowane na NewConnect było tematem seminarium, jakie odbyło się na warszawskiej giełdzie, mówi Beata Jarosz, członek zarządu GPW.

Milion w portfelu

Dziś, nasz wirtualny portfel układał główny strateg BZ WBK Private Bank, Krzysztof Kołaczyński.

Euromark poprawia sprzedaż

Skonsolidowane przychody spółki w sierpniu wzrosły o ponad 16%, a jednostkowe o 28% mówi Rafał Łysakowski, członek zarządu Euromark. Producent odzieży turystycznej zamierza osiągnąć rentowność w II połowie roku.

Dobrze się sprzedać

Mały biznes niekoniecznie musi oznaczać małą wartość firmy. Jak sprzedać mały biznes za duże pieniądze - podpowiadał partner Acropolis Advisory, Marcin Ankiewicz.

Inflacja bez zmian

Inflacja w sierpniu - bez zmian. Wskaźnik wciąż pozostaje na poziomie dwóch procent. O komentarz do tyvh danych poprosiliśmy głównego ekonomistę BRE Banku, Ryszarda Petru.

Dom dla konia

Zakup konia to dopiero początek związanych w nim wydatków. O koszty związane z utrzymaniem wierzchowca pytaliśmy specjalistkę ds. koni arabskich, Annę Stojanowską.

Drogie imprezy

Za firmowe imprezy zapłaci... pracownik. Tak przynajmniej stało się w Katowicach, gdzie pracownik musiał zapłacić podatek od kwoty, jaką wydała firma na jego obecność podczas firmowej imprezy. Mimo, że na imprezę nie poszedł. Pytamy, dlaczego. Rozmowa z rzecznikiem Izby Skarbowej w Katowicach, Michałem Kasprzakiem.