TVN24 Biznes | Turystyka

Opłata za wjazd do USA w górę

TVN24 Biznes | Turystyka

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Co zrobić, jeśli zostanie odwołany nasz lot. Ekspert podpowiada
Co zrobić, jeśli zostanie odwołany nasz lot. Ekspert podpowiadaTVN24
wideo 2/2
TVN24 Co zrobić, jeśli zostanie odwołany nasz lot. Ekspert podpowiada

Podróż do USA będzie droższa. Z 14 do 21 dolarów wzrośnie opłata za zezwolenie wjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). To równowartość około 90 złotych.

ESTA jest systemem internetowym, za pośrednictwem którego osoby, które zamierzają przyjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach programu bezwizowego, mogą uzyskać elektroniczne zezwolenie na wjazd przed rozpoczęciem podróży. Chodzi o krótkie turystyczne i biznesowe wyjazdy do 90 dni. "Dzięki ESTA można bardziej efektywnie i skutecznie przeprowadzić wstępną kontrolę podróżnych" - czytamy na stronach ambasady USA w Polsce.

ESTA jest wymagana od podróżnych ze wszystkich 39 krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego, w tym Polski.

Podróż do USA - ile kosztuje ESTA?

Od 26 maja br. opłata za wniosek w systemie ESTA wzrośnie z 14 do 21 dolarów. Opłata w takiej wysokości ma obowiązywać do jesieni 2027 roku. "Ponieważ podwyżka opłaty o 7 dolarów jest stosunkowo niewielka w porównaniu z kosztami związanymi z podróżą do Stanów Zjednoczonych, CBP (U.S. Customs and Border Protection) przewiduje, że podwyżka opłaty nie wpłynie negatywnie na podróże do Stanów Zjednoczonych" - napisano w Rejestrze Federalnym.

Jak wskazano, przed pandemią COVID-19 średnia roczna liczba zatwierdzonych wniosków w ESTA wynosiła około 15 mln. W latach 2020-2021 wyraźnie spadła. W 2020 roku było to ponad 6,3 mln wniosków, a w 2021 roku - zaledwie około 1,3 mln wniosków. Władze spodziewają się, że w tym roku liczba zatwierdzonych wniosków wróci do poziomu sprzed pandemii. Z kolei w 2025 roku ma przekroczyć 16 mln.

Wiza jest nadal wymagana w przypadku innego celu podróży, w tym pobytów dłuższych niż 90 dni lub z zamiarem podjęcia pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych. W przypadku osób ubiegających się o wizę turystyczną lub biznesową opłata wynosi 160 dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Ryan DeBerardinis / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości